ABD'nin ardından İngiltere de "T+1"i gündemine aldı

PAYLAŞ
  • İngiltere, menkul kıymet işlemlerinde T+1 uzlaşmaya geçişi tartışıyor. Hazine Müsteşarlığı bu değişikliğin 2027 yılı sonuna kadar yapılmasını öneriyor.
  • ABD, Kanada ve Meksika, Mayıs sonunda T+1'e geçti. SEC Başkanı Gensler, daha hızlı ödemenin riskleri azalttığını ve likiditeyi artırdığını belirtti.
ABD'nin ardından İngiltere de "T+1"i gündemine aldı
Londra Borsası'nın lobisi
Fotoğraf: Reuters

ABD, Meksika ve Kanada'nın ardından İngiltere de menkul kıymet işlemleri için T+1 olarak bilinen ertesi gün uzlaşmaya geçişi tartışıyor. İngiltere Hazine Müsteşarlığı, bu değişikliğin 2027 yılı sonuna kadar yapılması çağrısında bulundu.

ABD, Kanada ve Meksika, Mayıs ayının sonlarında mevcut T+2 döngüsünden menkul kıymetlerin takas süresini yarıya indirmek için T+1'e geçiş yaptı. Bu değişim, küresel döviz tüccarları üzerinde, özellikle de ABD pazarının yeni gerekliliklerini karşılamak için saat dilimleri ve ülkeler arasında ticaret yapmak için çeşitli önlemlere yönelen İngiltere'deki işlemciler üzerinde önemli bir baskı oluşturdu.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, konu ile ilgili düzenlenen bir konferansta, "Döviz ticareti uzlaşma döngüsünü kısaltma olasılığı hakkında merkez bankalarıyla birlikte artık görüşmelere başlamalıyız" dedi.

Gensler, ABD'deki bu geçişin büyük ölçüde başarılı olduğunu, daha hızlı ödemenin riski azalttığını, likiditeyi artırdığını ve piyasaların sistemik stresle başa çıkma yeteneğini güçlendirdiğini belirtti.