Kakao fiyatları yükseliyor. Şeker üreticilerinin yaratıcı olması gerekecek

PAYLAŞ
  • Kakao fiyatları bu yıl yükselişe geçerek rekor seviyelere ulaştı ve şekerleme şirketlerinin başını ağrıttı.
  • Riskten korunma (hedge) sözleşmeleri Hershey ve Mondelez gibilerini şimdilik korusa da, yüksek kakao fiyatları inovasyon konusundaki düşüncelerini değiştirebilir.
  • Gıda şirketleri, son iki yıldaki fiyat artışlarına yönelik mevcut tüketici tepkisi nedeniyle fiyatları yükseltme konusunda muhtemelen isteksiz olacak
Kakao fiyatları yükseliyor. Şeker üreticilerinin yaratıcı olması gerekecek
Kolombiya, Norte de Santader departmanı, Ragonvalia'daki Somos Cacao çiftliği ve üretim tesisinde 22 Mart 2024 Cuma günü kurutulmuş kakao çekirdekleri.
Ferley Ospina | Bloomberg | Getty Images

Fiyat baskısı küresel tarım açısından bir köşe kapıyor ve bu acı-tatlı bir durum.

CNBC'nin haberine göre kakao fiyatları geçtiğimiz yıl üç kattan fazla artarak şekerleme üreticileri ve çikolata yapımında bu malzemeyi kullanan diğer gıda şirketleri için büyük bir baş ağrısı yarattı.

Son yıllarda kakao fiyatı metrik ton başına 2 bin 500 dolar civarında seyrediyordu. Ancak beklenenden daha zayıf rekolte raporları, arzla ilgili endişeleri tetikleyerek emtianın son aylardaki yükselişini ateşledi. Kakao, bu yılın nisan ayında metrik ton başına 11 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. O zamandan bu yana fiyat artışı biraz azaldı, ancak mahsul hala gıda şirketlerinin ödemeye alışık olduğunun çok üzerinde.

Şimdilik, en büyük şekerleme şirketlerinin çoğu - Hershey, M&M's üreticisi Mars, Kinder'in sahibi Ferrero ve Cadbury'nin sahibi Mondelez - kendilerini bu gibi olaylardan korumak için önemli emtialara ödedikleri fiyatları sabitleyen uzun vadeli sözleşmeler sayesinde kakao maliyetlerindeki artıştan muhtemelen korunuyor. Bu da onlara sorunla boğuşmak için biraz zaman kazandırıyor. Ancak 2025 yılına gelindiğinde, kakaoları için muhtemelen çok daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacaklar.

Müşterilerine kakao fiyatlarındaki artış gibi sorunlarla nasıl başa çıkacakları konusunda tavsiyelerde bulunan Clarkston Consulting'in tüketici ürünleri sorumlusu Steve Rosenstock, "Bu durum, bu şirketlerin işlerini yönetme biçimlerini kesinlikle etkiliyor, çünkü maliyet etkisi inanılmaz derecede önemli" diyor.

Mars bu habere görüş vermeyi reddetti. Mondelez, Ferrero ve Hershey ise CNBC'nin yorum taleplerine yanıt vermedi.

Pahalı kakao

Kakao fiyatları yükseliyor. Şeker üreticilerinin yaratıcı olması gerekecek - Resim : 2

Dünya kakao arzının büyük bölümünü yetiştiren Batı Afrika, mahsul hastalıkları ve çiftçilere satış noktasında ödenen ve çiftlik kapısı fiyatlandırması olarak adlandırılan düşük fiyatlardan etkilenerek bölgeyi kakao yerine kauçuk gibi daha kazançlı ürünler yetiştirmeye itiyor. Rabobank'ın Mayıs ayında yayınladığı bir rapora göre, bu sezonki kakao mahsulünün en az altmış yılın en büyük açığını vermesi bekleniyor.

Reuters Çarşamba günü, ikinci en büyük kakao üreticisi olan Gana'nın 350 bin tona kadar fasulye teslimatını gelecek sezona ertelemek istediğini ve fiyatların yeniden yükseldiğini bildirdi.

Mondelez ve Hershey yöneticileri son yatırımcı bilgilendirme toplantısında, kakaodaki artışın en azından bir kısmının piyasa spekülasyonlarından kaynaklandığına inandıklarını söyledi. Yeni mahsul hakkında daha fazla bilgi edinildiğinde fiyatlar Eylül ayında düşebilir - ancak bu normale dönecekleri anlamına gelmiyor.

Emtianın artan maliyeti birçok gıda şirketi için zor bir zamana denk geliyor. Son iki yılda birçok şirket, daha geniş bir emtia yelpazesini etkileyen enflasyonla başa çıkmak için fiyatları yükseltti. Sonuç olarak, tüketiciler ne satın alacakları konusunda daha seçici hale geldi ve marketlerde gördükleri fiyatlardan daha memnuniyetsiz hale geldiler. Tüketicilerin değere odaklanması, kakaonun yüksek maliyetiyle başa çıkmak için fiyatlandırma söz konusu olduğunda şekerleme şirketlerine çok az hareket alanı bırakıyor.

Bir de "shrinkflation" var, son iki yıldır herkesin diline pelesenk olmuş bir kelime. Şirketler bir ürünün miktarını ya da ağırlığını azaltırken fiyatı aynı kalıyor. Ancak tüketiciler bu numaranın farkına varmış durumda. Ekim ayında yapılan bir YouGov anketi, ABD'li katılımcıların yüzde 72'sinin gıda ürünlerindeki küçülmeyi fark ettiğini ortaya koydu.

Yakın vadeli geçici çözümler

Sonuç olarak, birçok şirket daha yaratıcı olmak zorunda kalacak.

J&J Snack Foods CEO'su Daniel Fachner kakao ve çikolata fiyatlarını yakından takip ediyor. Şirket Dippin' Dots, SuperPretzel ve Hola Churros gibi markaların sahibi ve Subway'in footlong churro'su gibi diğer şirketler için ürünler üretiyor. Çikolata, çikolata dolgulu churro gibi ikramları içeren portföyünde yaygın kullandığı bir lezzet.

Fachner Mayıs ayında CNBC'ye "Çikolata kullanmamızı engellemeyecek, ancak 'Şimdi, bu yeniliği bu yeni fiyatlandırma ile yaparsak, satılabilir mi? Ve sonra sattığımızda, 'Müşterinin satabileceği ve hala iyi bir marj elde edebileceği kadar düşük bir maliyette mi?" dedi.

Fachner tarafından önerilen varsayımsal bir çözüm, belirli bir üründeki çikolata parçacıklarının sayısının 12'den 9'a düşürülmesini içeriyor. Fachner ayrıca J&J'nin bazı tariflerinde işe yarayabilecek olası ikameleri de araştırdığını söylüyor.

RBC Capital Markets Analisti Nik Modi, Hershey'in yeni Jumbo Reese's Cup'ını yaratıcı bir çözüm olarak gösterdi.

Modi, "Bu üründe ekstra fıstık ezmesi var, bu yüzden pazara premium bir fiyatla yenilik getirmeye çalışmanın, tüketicinin değer elde ettiğini hissetmesine izin vermenin, ancak çikolataya olan bağımlılığı azaltmak için ürünün kendisini değiştirmenin güzel bir yolu" dedi.

Öncelikli olarak çikolata ticareti yapmayan gıda şirketleri, özellikle yeni ürünler söz konusu olduğunda bu aromadan kaçınmaya başlayabilir.

Modi, "Bence insanlar bu noktada az ya da çok çikolatadan uzak durmaya çalışacak" dedi.

Kakao krizinin uzun kuyruğu

Bu yıl kakao fiyatlarında yaşanan artış tarihi nitelikte olsa da, gıda şirketlerinin bu emtia için daha fazla para ödemek zorunda kaldığı son dönem olmayacak gibi görünüyor. Analistler şimdiden gelecek yıl başka bir kakao kıtlığı yaşanacağını tahmin ediyor, ancak bu sezonkinden daha az dramatik olması muhtemel.

Bununla birlikte, hükümet kontrolündeki çiftlik fiyatlandırması ve iklim değişikliği gibi sistemik sorunlar muhtemelen kakao fasulyesi mahsulüne zarar vermeye devam edecek. Ayrıca Batı Afrika'daki kakao çiftliklerinde çocuk işçi çalıştırılması ve kölelik, şekerleme şirketleri için davalara ve skandallara yol açtı.

Uzun vadede bu, birçok şirketin daha kalıcı çözümler aramak zorunda kalacağı anlamına geliyor. Bazı durumlarda bu, kakaoya alternatifler anlamına gelebilir.

Rosenstock, "Şirketlerin şeker gibi kakao dışı katkı maddelerinin miktarını artırdığı örnekler var, kakao yağı eşdeğerleri, shea yağı, palmiye yağı, hindistan cevizi yağı gibi daha ekonomik şeyler, bu tür şeyler" dedi.

Bank of America analisti Antoine Prevot'un geçtiğimiz perşembe günü yayınladığı bir araştırma notuna göre, reçetelerin yeniden formüle edilmesi ortalama dokuz ay sürüyor. Prevot, hızlı tüketim malları şirketlerinin bu yılın başından beri formüllerini değiştirmeyi düşündüklerini, bunun da yeni şekerlemelerin ağustos ayından itibaren piyasaya sürülmeye başlayabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Daha uç ikameler de var. Voyage Foods ve Win-Win gibi girişimler üzüm çekirdeği ve baklagiller gibi alternatifler kullanarak kakaosuz çikolata üretti.

En azından bir şekerleme şirketi formüllerinde büyük bir değişiklik yapmayı planlamıyor.

Mondelez CFO'su Luca Zaramella 4 Haziran'da Deutsche Bank konferansında yaptığı konuşmada "Maliyetleri biraz kısacağız ama tarifleri değiştirmeyeceğiz ya da uzun vadede işimiz için doğru olmayan şeyler yapmayacağız" dedi.

Ayrıca başka tür atıştırmalıklarla çeşitlendirme potansiyeli de var. Kraft on yıldan uzun bir süre önce Mondelez'i bünyesine kattığında, portföyünde çikolata ürünleri Milka, Oreo, Toblerone ve Chips Ahoy'un yanı sıra Triscuit, Sour Patch Kids ve Wheat Thins atıştırmalıkları bulunuyordu.

Diğer şekerleme şirketleri de daha fazla büyüme sağlamak için ürün gamlarına daha fazla tuzlu atıştırmalık ekleyerek onun yolunu izledi. Örneğin Hershey 2017'de Amplify Snack Brands'i satın alarak portföyüne SkinnyPop'u ve 2021'de Dot's Homestyle Pretzels'ı ekledi.

Rosenstock, "Bunu kakaoya daha az bağımlı olmak için yaptıklarını sanmıyorum - tüketici eğilimlerinin iniş çıkışlarına daha kolay tepki verebilmek ve portföylerini gerçekten çeşitlendirebilmek için yaptılar" dedi: "Ancak ister tuzlu atıştırmalıklar, ister jelibon veya sakızlı ürünler olsun, çikolata dışı bazı kategorilere yönelme becerisi, bence kakao kriziyle mücadele etmenin iyi bir yolu."