Elektrik üretiminde yeni dönem: Lisanssız küçük işletmeler birleşebilecek

PAYLAŞ
  • Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu lisanssız küçük elektrik üreticilerinin birleşerek büyük tesis gibi faaliyet gösterebileceğine dair yönetmelik çıkardı.
  • Çoğunluğu GES'lerden oluşan bu üreticilerin birleşmesiyle yenilebilir enerji kaynaklarının verimliliğinin artırılması hedefleniyor.
Elektrik üretiminde yeni dönem: Lisanssız küçük işletmeler birleşebilecek

Elektrik üretiminde yeni dönem başlıyor. Lisanssız elektrik üreten santraller, üretimlerini birleştirerek büyük bir tesis gibi faaliyette bulunabilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) lisanssız elektrik üreten santrallerle ilgili bir açıklama yapıldı.

EPDK’nın açıklamasında "Öz tüketimlerini karşılamak için kurulmuş büyük çoğunluğu GES olan bu tesislerin sahipleri birleşerek, örneğin 50 megavat, 100 megavat, 300 megavat gibi büyüklüklerde tek bir üretim santraliymiş gibi hareket edebilecek" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında "Bu sayede küçük güçteki üretim tesisleri bir araya gelerek büyük üretim tesisleri gibi piyasa oyuncusu olabilecek ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan daha verimli şekilde yararlanılabilmesinin önünü açacak." denildi. Küçük üreticiler

Uygulamayla tüketicilerin enerjiyi verimli kullanmasının önünün açılması bekleniyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının daha verimli şekilde kullanılması hedefleniyor. Türkiye'de 14 bin 500 megavat seviyesinde lisanssız elektrik üretimi yapılıyor.