2024'te tahvil fonlarına 400 milyar dolar aktı

PAYLAŞ
  • Yatırımcılar, küresel merkez bankalarının faiz indirimlerine başlamasıyla sabit getirili fonlara akın ediyor.
2024'te tahvil fonlarına 400 milyar dolar aktı
ABD'deki Federal Rezerv binası
Fotoğraf: Reuters

2024'ün ilk yarısında tahvil fonları, küresel merkez bankalarının faiz indirimlerine başlamasıyla yatırımcılardan neredeyse 400 milyar dolar çekerek rekor hızla ilerliyor. Araştırma şirketi EPFR verilerine göre, tahvil fonları bu yıl şimdiye kadar net olarak yaklaşık 400 milyar dolar çekti. Bu miktar 2021'de kaydedilen yıllık rekorun %51'ine denk geliyor.

MarketWatch'ta yer alan habere göre EPFR araştırma direktörü Cameron Brandt, Pazartesi günü müşterilere gönderdiği notta, “Bu yıl şimdiye kadar aktif olarak yönetilen fonlar, akışların en büyük payını emdi,” dedi. Aktif olarak yönetilen sabit getirili fonlar, 2022'de faiz artışları nedeniyle ağır darbe almıştı.

Faiz artışları ve düşüşleri

Federal Rezerv ve diğer küresel merkez bankaları, enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını artırmaya başladığında, düşük faiz ortamında ihraç edilen düşük kuponlu tahviller sert bir şekilde etkilendi. Ancak, yeni ihraç edilen menkul kıymetler son 15 yılda görülen en yüksek getirileri sunmaya başladı.

Bloomberg verilerine göre ABD Hazinesi 20+ Yıl tahvil endeksi bu yıl şimdiye kadar %1.1 getiri sağlamış durumda, ancak FactSet verilerine göre hâlâ üç yıllık -%30.4 getiriyle karşı karşıya. Benzer şekilde, iShares 20+ Yıl Hazine Tahvili ETF'si (TLT) üç yıllık getirisi -%30'u aşacak şekilde ilerliyor.

Küresel faiz indirimleri başladı

Avrupa Merkez Bankası, Haziran ayında faiz oranlarını 25 baz puan düşürerek %4'ten %3.75'e çekti. Genellikle küresel faiz indirimlerini başlatan Fed'in politika faizi ise 5.25% - 5.5% aralığında, son 20 yılın en yüksek seviyesinde kaldı. Ancak Haziran ayında ABD işsizlik oranının %4.1'e yükselmesi ve Amerikan ekonomisinin zayıfladığına dair diğer işaretler, yatırımcıların Fed'in yakında faizleri düşüreceğini öngörmesine yol açtı.

ABD hisse seneti endeksleri yıl ortasında yeni rekor seviyelere ulaşırken, 10 yıllık Hazine tahvil getirisi pandeminin en yüksek seviyesi olan %5'ten Pazartesi itibarıyla yaklaşık %4.27'ye geriledi. Bu, %5.35 getiri ile işlem gören 3 aylık Hazine bonoları ile karşılaştırılıyor.

Kaynak: cnbce.com