IMF Avrupa Direktörü Alfred Kammer ECB açıklaması: Faizi daha da düşürebilir

PAYLAŞ
  • IMF Avrupa Departmanı Direktörü Alfred Kammer, Euro bölgesindeki dezenflasyonun devam ettiğini belirtti ve ECB'nin faiz oranlarını daha da düşürebileceğini söyledi.
  • Kammer, mevduat faizinin 2025'in 3. çeyreğine kadar yüzde 2,5'e inebileceğini öngörerek, ECB'ye politika faizini düşür tavsiyesi verdi.
IMF Avrupa Direktörü Alfred Kammer ECB açıklaması: Faizi daha da düşürebilir

IMF Avrupa Departmanı Direktörü Alfred Kammer, Euro bölgesindeki dezenflasyonun devam ettiğini ve bu hafta açıklanan son rakamların Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz oranlarını daha da düşürmesinin yolunu açabileceğini söyledi.

Kammer, "Haziran ayı enflasyon rakamları da dahil olmak üzere veriler görünümü teyit ediyor ve dezenflasyonun hala beklentilerimizle büyük ölçüde uyumlu olduğunu gösteriyor. Bu, ECB'ye politika faizini kademeli olarak düşürmeye devam etmeleri yönündeki politika tavsiyemizi sürdürdüğümüz anlamına geliyor" dedi.

Kammer, bu görünümün ECB'ye yüzde 3,75 olan mevduat faizini 2025'in üçüncü çeyreğine kadar yüzde 2,5'e ya da "nötr duruşa" indirmesi için alan sağladığını belirtti.

Piyasalar ise mevduat faizinin üçüncü çeyrekte yüzde 2,75'e düşeceğini öngörüyor. Dolayısıyla IMF, yatırımcıların şu anda beklediğinden biraz daha hızlı bir gevşeme döngüsünü savunuyor.

Politika yapıcılar, ücretlerin hala çok hızlı arttığından ve fiyatlar üzerinde baskı yaratacağından endişe ederken, Kammer işgücü piyasasında halihazırda bir yumuşama olduğunu ve bunun ekonomiye yardımcı olacağını savundu.

Kaynak: cnbce.com