Gayrimenkul şirketlerinin vergi paketinden beklentisi

PAYLAŞ
  • GYODER Başkanı Neşecan Çekici, vergi paketi toplantısında sektörü ilgilendiren 7 maddenin ele alındığını aktardı.
  • Çekici, kurumlar vergisi istisnasının devam ettirilmesini istediklerini söyledi.
  • GYODER Başkanı, temettü dağıtımınının zorunlu olmasını önerdiklerini ifade etti.
Gayrimenkul şirketlerinin vergi paketinden beklentisi

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Başkanı Neşecan Çekici CNBC-e ekranlarında yayınlanan Emlak Günlüğü programına katıldı.

Çekici, "Gayrimenkul sektörünün piyasada bir çarpan etkisi olduğunu görüyoruz" dedi.

Neşecan Çekici, dün Ankara'da yapılan vergi toplantısına da değindi. Çekici, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de katıldığı vergi paketi toplantısında 7 maddenin gayrimenkul sektörünü ilgilendirdiğini aktardı.

Çekici, "En önemli konularımızdan bir tanesi kurumlar vergisi istisnasının kaldırılmasıyla ilgili konuşmalar, görüşmeler var son dönemde. Gayrimenkul yatırım fon ve ortaklıklarına tanınan, istisnanın kaldırılması, tanınan kelimesinin tabii üstünden gitmek lazım. Bu tanınmış bir hak, bir imtiyaz değil aslında. Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının, bu müessesinin, bu enstrümanın ruhu, felsefesi. Dünyada 44 ülkede var ve bütün ülkelerde de kurumlar vergisi istisnası var. Yani bu düzeyde vergileme yok ama yatırımcı düzeyinde vergileme var. Kaldı ki gayrimenkul yatırım ortaklıkları, emlak vergileri olarak, stopaj olarak, KDV olarak ve tam beyanlarla gerçekten şu anda üstünde durulan kayıt dışı olmama konusuyla gerçekten sektörümüze çok önemli, kurumsallık, şeffaflık, hesap verilebilirlik anlamında da önemli bir enstrüman. Tabii burada temettü dağıtımı gündeme geliyor. Bizim ülkemizde temettü dağıtma zorunluluğu yok 43 ülkeden farklı olarak. Bizde temettü dağıtan GYO'lar var mı? Tabii ki var ama zorunlu değil. Biz bunun zorunluluk haline dönüştürülmesini yüzde 20'ler düzeyinde temettü dağıtıp kurumlar vergisi istisnamızın kalkmamasını önerdik. Yani doğrusunun ne olduğunu bir dernek olarak ortaya koymaya çalışıyoruz. Dün de bunu istişare ettik" diye konuştu.

Neşecan Çekici emlak sektörünü ilgilendiren diğer başlıklara ilişkin “konut gelirleriyle ilgili istisnalar, taşınmazların 5 yıl elde bulundurulduktan sonra satışında vergilendirme düzenlemesi, Tapuda gerçek değerinde satış, GOG’lerin asgari kurumlar vergisi dışında bırakılmasını istedik. İştirak hissesi satışlarında kurumlar vergisi ve KDV istisnasının kaldırılması ve en sonuncu da ve çok da önemsediğimiz enflasyon düzeltmesinin vergisiz veya yıllık yapılması gibi önerilerimiz oldu” bilgilendirmesini yaptı.

Satışlar paralel

Neşecan Çekici yılın ilk yarısında satışların önceki senelerle paralel gittiğini aktardı. GYODER Başkanı nisan ayındaki dip noktasının önümüzdeki aylarda düzeleceğini düşündüklerini aktardı. Çekici konut fiyatlarının TL bazında gerilemeyeceğini TÜFE, politka faizi, mevduat faizi gibi etkenlerin değerlendirmeye alınmasıyla piyasanın kendi düzeltmesini yaptığını söyledi.

Konut arzı yetersiz

Çekici Türkiye’nin yıllık 700-800 bin konut ihtiyacının olduğunu ancak 400-500 bin bandında konut üretildiğini ifade ederek konut ihtiyacının arzdan fazla olduğunu aktardı. Çekici, “Bütün bu rakamlar da bize konut arzı olarak aslında talebin bir tarafa bırakılıp arz için çalışmayı gerektiriyor. Bunlar için de çeşitli önlemler, piyasamızın açılmasını gerektiren, can suyu diyebiliriz buna” diye konuştu.

Kaynak: cnbce.com