AB üyeleri Çin'den yatırım için rekabet ediyor

PAYLAŞ
  • AB üyeleri, Çinli elektrikli araç üreticilerinin yatırımlarını çekmek için rekabet ediyor.
  • Avrupa hükümetleri, Çinli araçların pazarlarını ele geçirmesinden endişe ederken, üretim yatırımları ve istihdam yaratma fırsatlarını da değerlendiriyor.
  • BYD, Avrupa'daki ilk fabrikasını Macaristan'da kuracak.
AB üyeleri Çin'den yatırım için rekabet ediyor
BYD fabrikasında otomobil üretimi
BYD

Avrupa hükümetleri, bir taraftan Çin'in elektrikli araçlarının pazarlarına akın etmesinden çekinirken, diğer taraftan Çinli araç üreticilerinin getireceği üretim yatırımı ve istihdamdan pay almak için de kıyasıya rekabet ediyor.

Avrupa Birliği genelinde hükümetler, Avrupa'da fabrika kurmak isteyen Çinli otomobil üreticilerini çekmek için kendi teşviklerini devreye sokuyor.

Bain & Company'nin ortaklarından Gianluca Di Loreto, BYD, Chery Automobile ve devlete ait SAIC Motor gibi Çinli elektrikli araç üreticilerinin üretim maliyetlerinin kendi ülkelerinde çok daha düşük olduğunu, ancak yine de markalarını oluşturmak ve nakliye ve potansiyel gümrük vergilerinden tasarruf etmek için Avrupa'da kurulmaya istekli olduklarını söyledi.

Di Loreto, "Çinli otomobil üreticileri, Avrupalı müşterilerin ilgisini çekmek istiyorlarsa otomobillerinin Avrupalı olarak algılanması gerektiğini biliyorlar. Bu da Avrupa'da üretim yapmak anlamına geliyor" dedi.

Gümrük vergileri bu hafta açıklanacak

AB'nin Çinli elektrikli araç üreticilerine gümrük vergisi kararının bu hafta açıklanması bekleniyor. İthalat vergileri bir yandan Avrupalı otomobil üreticilerinin Çinli meslektaşlarıyla daha iyi rekabet etmelerine yardımcı olabilirken, diğer yandan da Çinli otomobil üreticilerini Avrupa'da uzun vadeli ve büyük yatırımlar için teşvik edebilir.

Danışmanlık firması AlixPartners'a göre, Çin markalı otomobillerin satışları geçen yıl Avrupa pazarının yüzde 4'ünü oluşturdu ve 2028 yılına kadar bu oranın yüzde 7'ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Çinli elektrikli araç devi BYD, Avrupa'daki ilk fabrika yatırımını Macaristan'a yapacağını duyurmuştu. Macar hükümeti, Great Wall Motor ile de Avrupa'daki ilk fabrikasını Macaristan'a kurması için görüşmeler yürütüyor.