ABD, Çin'in Kongo'da maden satın almasını engelledi

PAYLAŞ
ABD, Çin'in Kongo'da maden satın almasını engelledi
Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde bir bakır madeni
Fotoğraf: Reuters

Financial Times'ın haberine göre, ABD, Kongo'daki bir bakır madeninin Çinli bir silah üreticisine satışına müdahale etti.

Konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırılan habere göre ABD, Pekin'in kritik madenler üzerindeki kontrolünü daha da artırmasını engellemeye çalışıyor.

Washington yönetimi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin devlete ait madencilik şirketi Gécamines'i, Trafigura destekli Chemaf Resources'ın, Norin Mining'e satışını gözden geçirmeye teşvik etti.

Geçen hafta yapılan açıklamada satın almada adı geçen Norin Mining, Çin'in devlete ait savunma şirketi Norinco'nun bir yan kuruluşu olarak biliniyor.

Chemaf, amiral gemisi Mutoshi projesinin ruhsatını Gécamines'ten kiraladı. Devlete ait madenci, anlaşmadan önceden haberdar edilmesi gerektiğini ve "doğrudan veya dolaylı" kontroldeki herhangi bir değişikliğin kendi onayı olmadan gerçekleşemeyeceğini iddia etti.

Anlaşma iptal oldu

Gécamines, yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun anlaşmayı medya aracılığıyla öğrendikten sonra reddettiğini söyledi.

Chemaf, satış duyurusundan önce Gécamines'i bilgilendirdiğini ve henüz devlet madencisinden herhangi bir yazışma almadığını belirtti. Şirket, Kongo Maden Bakanı'ndan onay aldığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: cnbce.com