ABD'de girişim sermayesi yatırımları 2 yılın zirvesinde

PAYLAŞ
ABD'de girişim sermayesi yatırımları 2 yılın zirvesinde
Fotoğraf: iStock

PitchBook tarafından derlenen verilere göre, ABD'de girişim sermayesi (venture capital) finansmanı ikinci çeyrekte 55,6 milyar dolara yükselerek son iki yılın en yüksek üç aylık toplamına ulaştı.

Son rakam, Elon Musk'ın xAI'si tarafından toplanan 6 milyar dolar ve CoreWeave tarafından toplanan 1,1 milyar dolar da dahil olmak üzere, büyük ölçüde yapay zeka şirketlerine yapılan önemli yatırımları içeriyor.

ABD'deki girişim sermayesi fonları, ilk çeyrekte 37,8 milyar dolar toplamıştı.

Girişim sermayesi yatırımları, 2021'in dördüncü çeyreğinde 97,5 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaşmıştı. Yüksek faiz oranı ortamı ve durgun çıkış piyasası nedeniyle yatırımlar, 2023'ün ikinci çeyreğinde 35,4 milyar dolarla son zamanların en düşük seviyesine gerilemişti.

PitchBook analisti Kyle Stanford yaptığı açıklamada, "Risk sermayesi getirilerinin artması için büyük teknoloji şirketlerinin yılın ilk yarısında gördüğümüzden daha yüksek bir hızla halka açılmaya başlaması gerekiyor" dedi.

Girişim sermayesi nedir?

Girişim sermayesi, genellikle yenilikçi ve hızlı büyüme potansiyeline sahip olan küçük ve orta ölçekli şirketlere yapılan finansal yatırımdır. Bu sermaye, şirketlerin başlangıç, erken dönem veya büyüme aşamalarında ihtiyaç duydukları finansmanı sağlar. Girişim sermayesi yatırımcıları, genellikle yüksek risk taşır, ancak başarılı yatırımlarda büyük getiriler elde edebilirler.

Girişim sermayesi, yatırım yapılan şirketlere sadece finansal destek sağlamakla kalmaz, aynı zamanda stratejik rehberlik, iş ağı ve yönetim desteği de sunar. Bu yatırımlar genellikle bir şirketin büyüme potansiyelini hızlandırmak ve piyasada rekabet avantajı elde etmesine yardımcı olmak amacıyla yapılır.

Kaynak: cnbce.com