Çin dünyanın geri kalanından iki kat daha fazla rüzgar ve güneş enerjisi kuruyor

PAYLAŞ
  • Çin'de yapım aşamasında olan 180 gigawatt (GW) şebeke ölçekli güneş enerjisi ve 15 GW rüzgâr enerjisi var.
  • Ülkenin hedefi 2024 yılının sonunda 1.200 GW kurulu kapasiteye ulaşmak.
Çin dünyanın geri kalanından iki kat daha fazla rüzgar ve güneş enerjisi kuruyor
Fotoğraf: Reuters

Yenilenebilir enerji alanında yatırımlarına devam eden Çin, 6 yıl önce 2024 yılı sonuna kadar 1.200 GW kurulu rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

Sivil toplum kuruluşu Global Energy Monitor'ün (GEM) raporuna göre Çin'de yapım aşamasında olan rüzgâr ve güneş enerjisi miktarı dünyanın geri kalanının neredeyse iki katı.

Çin'de yapım aşamasında olan 180 gigawatt (GW) şebeke ölçekli güneş enerjisi ve 15 GW rüzgâr enerjisi bulunuyor. Bu da inşa halindeki toplam rüzgar ve güneş enerjisi miktarını 339 GW'a çıkması demek. Çin bu haliyle, ABD'de inşa halindeki 40 GW'ın oldukça önünde.

Kömür tüketiminden uzaklaşmaya çalışmıyor

Daha önce yapılan analizler, Çin'in tüm enerjinin yüzde 25'ini fosil olmayan kaynaklardan üretme hedefine ulaşabilmesi için 2030 yılına kadar 1.600 GW ile 1.800 GW arasında rüzgar ve güneş enerjisi kurması gerektiğini ortaya koymuştu.

2020 ile 2023 yılları arasında enerji tüketimindeki artışın sadece yüzde 30'u yenilenebilir kaynaklardan karşılanırken, bu oran yüzde 50'ye ulaştı.

Washington DC'deki Asya Politika Enstitüsü Çin İklim Merkezi Direktörü Li Shuo konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Çin'in hedeflerine ulaşmak için daha fazla yenilenebilir enerji eklemeye devam etmesinin önemli olduğu açık. Ancak bu, 'Sadece inşa etmeye devam edin. Sorun çözülecek' kadar basit değil. Çünkü ülkenin kömür tüketiminden uzaklaşmaya çalıştığına dair bir işaret yok."