Erdoğan: Enflasyon canavarından kurtulma sürecine girdik

PAYLAŞ
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi programının üretim, istihdam ve ihracat tarafında meyvelerini verdiğini belirtti.
  • Enflasyona yönelik mesaj veren Erdoğan, "Enflasyonda yılın ikinci yarısından itibaren inşallah güzel neticeler alacağız" dedi.
Erdoğan: Enflasyon canavarından kurtulma sürecine girdik
AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Erdoğan, mesajında ekonomiye yönelik değerlendirmeler yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümet olarak önlerinde 4 yıllık icraat dönemi bulunduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Dünyada yüksek seyreden enflasyon halen endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Aşımıza, işimize, ekmeğimize ortak olan enflasyon canavarından kurtulma sürecine girdik. Ekonomi programımız üretim, istihdam ve ihracat tarafında meyvelerini veriyor. Enflasyonda yılın ikinci yarısından itibaren inşallah güzel neticeler alacağız.

"Enflasyonu tek haneye indireceğiz"

Biz çiftçisinden memuruna, beyaz yakalısından işçisine kadar bu milletin refahını yükselten, gelişmiş ülkeler seviyesine getiren bir iktidarız. Salgın, savaşlar, küresel krizler gibi sebeplerle tekrar nükseden enflasyon sorununu geçmişte olduğu gibi tek haneli rakamlara mutlaka indireceğiz."

Enflasyon yüzde 75,45 seviyesinde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, enflasyon yıllık bazda mayıs itibarıyla yüzde 75,45 seviyesine yükseldi. Enflasyonun zirve noktasından baz etkisinin de katkısıyla eylül dönemine kadar yıllık bazda gerilemesi bekleniyor.

Merkez Bankası ne öngörüyor?

Merkez Bankası, yılın ikinci enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini 2 puan yükselterek yüzde 38'e çıkarmıştı. 2025 ve 2026 tahminleri sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 9 seviyesinde korunmuştu.