Microsoft, OpenAI'daki koltuğundan vazgeçecek

PAYLAŞ
  • Microsoft, yapay zeka şirketi OpenAI'ın yönetim kurulundaki gözlemci koltuğundan vazgeçeceğini söyledi.
Microsoft, OpenAI'daki koltuğundan vazgeçecek
Fotoğraf: Reuters

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde üretken yapay zekaya ilişkin düzenleyici incelemeleri devam ediyor. Microsoft, bu incelemelerin etkisiyle OpenAI yönetim kurulundaki gözlemci koltuğundan vazgeçeceğini söyledi.

Şirket, OpenAI'ın yönetiminin son sekiz ayda önemli ölçüde iyileşmesinin ardından gözlemci olarak kalmanın gerekli olmadığını belirtti.

CNBC'ye göre Microsoft'un Baş Hukuk Müşaviri Yardımcısı Keith Dolliver, bu pozisyonun kurulun bağımsızlığından ödün vermeden faaliyetlerine ilişkin içgörü sağladığını düşünüyor.

Komisyonun radarında

Avrupa Komisyonu daha önce Microsoft’un sanal dünyalar ve üretken yapay zeka pazarlarını incelerken bir tekel soruşturmasıyla karşı karşıya kalabileceğini açıklamıştı.

AB’nin yürütme organı olan Komisyon, ocak ayındaki açıklamasında, büyük dijital pazar oyuncuları ile üretken yapay zeka geliştiricileri ve sağlayıcıları arasında imzalanan bazı anlaşmaları incelediğine ve inceleyeceği özel anlaşmalardan birinin de Microsoft-OpenAI işbirliği olduğuna dikkat çekti.

AB, gözlemci koltuğunun OpenAI’ın bağımsızlığını değiştirmediği sonucuna varsa da bloğun düzenleyicileri anlaşma hakkında üçüncü tarafların ek görüşlerini talep ediyor. Özellikle İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nin hala endişeleri var.

Microsoft, OpenAI CEO’su Sam Altman’ın kovulup hemen ardından tekrar işe alınmasıyla yaşanan çalkantılı dönemin ardından, şirketin bu girişime olan ilgisiyle ilgili bazı soruları yatıştırmak amacıyla kasım ayında OpenAI’da oy hakkı olmayan bir yönetim kurulu koltuğuna oturdu.

Altman, o dönemde personele yazdığı bir notta, OpenAI’ın Microsoft ile ortaklık kurmasının doğru bir karar olduğunu söyledi. Altman ayrıca, yeni yönetim kurulunda, Microsoft'un oy hakkı olmayan bir gözlemci olarak dahil edilecek olmasından heyecan duyduğunu belirtti.

Microsoft OpenAI'a milyarlarca dolar yatırdı. Şirketin bugüne kadarki toplam yatırımının 13 milyar dolara ulaştığı söyleniyor.