Musk'ın Tesla'sı ABD'de kan kaybetti: Pazar payı ilk kez yüzde 50'nin altına geriledi

PAYLAŞ
  • Tesla'nın ABD'deki elektrikli araç (EV) pazarından aldığı pay, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 50'nin altına düştü.
  • Cox Automotive, Tesla'nın ABD satışlarının ikinci çeyrekte yüzde 6,3 düşüşle 175.000 araca gerilediğini tahmin ediyor. Tesla'nın küresel satışları ise aynı dönemde yüzde 4,8 düşerek yaklaşık 444.000'e geriledi
Musk'ın Tesla'sı ABD'de kan kaybetti: Pazar payı ilk kez yüzde 50'nin altına geriledi

Araştırma şirketi Cox Automotive’in Salı günü yayımladığı yeni tahminlere göre, Tesla'nın ABD'deki elektrikli araç (EV) pazarındaki hakimiyeti, elektrikli otomobil satışlarının rekor seviyelere ulaşmasına rağmen yılın ikinci çeyreğinde yüzde 50'nin altına düştü. Tesla, Nisan-Haziran döneminde ülkedeki elektrikli araç satışlarının yüzde 49,7'sini karşıladı. Bu, bir önceki yılın aynı dönemindeki yüzde 59,3'lük pazar payına göre önemli bir düşüşü temsil ediyor. Ayrıca, Tesla'nın pazar payının bir çeyrekte yüzde 50'nin altına düştüğü ilk sefer olarak kayıtlara geçti.

Tesla, 2012'de Model S sedan'ı tanıttığında adeta bir devrim yaratmış ve elektrikli araç pazarını domine etmeye başlamıştı. Ancak New York Times tarafından aktarılan bilgilere göre General Motors, Ford, Hyundai ve Kia gibi köklü otomobil üreticileri, Tesla'nın üstünlüğünü zorluyor. Elektrikli araç pazarındaki rekabetin artmasıyla birlikte, tüketiciler artık daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlar bulabiliyor.

ABD genelinde elektrikli araç satışları, geçen yıla göre yüzde 11,3 artarak çeyrek boyunca 330.000'den fazla elektrikli araba ve hafif kamyonun satılması veya kiralanmasıyla birlikte tüm yeni araç satışlarının yüzde 8'ini oluşturdu. Bu oran, bir yıl önce yüzde 7,2 idi.

Tesla'nın karşılaştığı zorluklar arasında ürün yelpazesinin eskiyecek olması da yer alıyor. Tesla'nın en çok satan modeli Model Y, 2020'de piyasaya sürüldü ve endüstri standartlarına göre modası geçmiş kabul ediliyor. Buna karşılık Hyundai ve Kia, daha yeni tasarımlar ve rekabetçi fiyatlarla Tesla'dan daha fazla elektrikli model sunuyor. General Motors da elektrikli araç pazarına güçlü bir giriş yaparak, elektrikli araçlar için özel olarak tasarlanmış modeller sunmaya başladı. Şirket, birkaç ay içinde Chevrolet Equinox SUV’unun elektrikli bir versiyonunu 35.000 dolardan satışa sunmayı planlıyor.

Cox Automotive, Tesla'nın ABD satışlarının ikinci çeyrekte yüzde 6,3 düşüşle 175.000 araca gerilediğini tahmin ediyor. Tesla'nın küresel satışları ise aynı dönemde yüzde 4,8 düşerek yaklaşık 444.000'e geriledi.