Ticaret Bakanlığı: Emlakta fahiş fiyata 8 ayda 88,9 milyon ceza kesildi

PAYLAŞ
Ticaret Bakanlığı: Emlakta fahiş fiyata 8 ayda 88,9 milyon ceza kesildi
Fotoğraf: iStock

Ticaret Bakanlığı, Ekim 2023'ten itibaren emlak sektöründe ilan fiyatlarında fahiş artış yapanlara toplam 88,9 milyon TL para cezası uyguladı. Bu ceza, emlak sektöründe adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa yapısının oluşturulması, kaliteli hizmet sunumu ve tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla yürütülen denetimler sonucu verildi.

Bakanlık, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında ilan platformlarında yer alabilen aldatıcı ilanları ve spekülatif fiyat artışlarını önlemek için çeşitli yükümlülükler getirdi. İlan veren kişilerin kimlik ve yetki bilgilerini doğrulama zorunluluğu getirildi ve bu doğrulamalar Elektronik İlan Doğrulama Sistemi (EİDS) üzerinden yapılmaya başlandı.

İlk aşamada kimlik doğrulaması yapılırken, ikinci aşamada yetki doğrulamasının da EİDS üzerinden yapılması planlanıyor. Ayrıca, kayıt dışı faaliyetlerin ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla denetimler yoğun şekilde devam ediyor.

Bugüne kadar yetki belgesi olmadan taşınmaz ticareti yapan işletmelere toplam 29.221.612 TL idari para cezası uygulandı. Ekim 2023'ten bugüne kadar ise konut ilan fiyatlarında fahiş artış yapan 782 emlak işletmesine toplamda 78.200.000 TL idari para cezası verildi. Haziran 2024'te ise ilan fiyatında fahiş artış yaptığı tespit edilen 107 işletmeye 10.700.000 TL ceza uygulandı.

Sonuç olarak, Ekim 2023'ten itibaren uygulanan toplam ceza miktarı 88.900.000 TL'ye ulaştı. Bakanlık, piyasanın adil ve rekabetçi bir şekilde işlemesini sağlamak amacıyla denetimlere devam edecek.

Kaynak: cnbce.com