Türkiye-Almanya İş Konseyi'nin yeni Başkanı Christian Wulff oldu

PAYLAŞ
Türkiye-Almanya İş Konseyi'nin yeni Başkanı Christian Wulff oldu

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde düzenlenen “Türk - Alman İş Birliği Resepsiyonu”, DEİK / Türkiye – Almanya İş Konseyi Yürütme Kurulu ve üyeleri ile Türk ve Alman iş insanının katılımlarıyla İstanbul’da gerçekleşti.

Alman - Türk İş Konseyi’nin temelleri atılarak Mutabakat Zaptı imzalandı. Eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Alman – Türk İş Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Almanya Federal Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un, Resepsiyon kapsamında DEİK/Türkiye-Almanya İş Konseyi Karşı Kanat Başkanı olmayı kabul etmesinden dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden DEİK Başkanı Nail Olpak, “Türkiye ve Almanya, özellikle Almanya'da yaşayan milyonlarca Türk kökenli vatandaşımızın olması nedeniyle derin kültürel ve sosyal bağlara sahip. Almanya, Türkiye'nin AB içindeki en önemli ticaret ortağı. 2023 yılında Türkiye ile Almanya arasındaki ikili ticaret hacmi 49,7 milyar dolara ulaştı” dedi.

Wulf: "Çalışmalarımızı yoğun bir şekilde devam ettireceğiz

Almanya Federal Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff ise resepsiyonda yaptığı konuşmada, "Bugün burada bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum Federal Almanya Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi, 50 milyar euroyu aşan mevcut ticaret dengesinden çok daha fazla ekonomik iş birliği potansiyeline sahip. Yeni kurulan Alman - Türk İş Konseyi olarak Ar-Ge, Dönüşüm, ikili yatırımlar vb. alanlardaki faaliyetlerimize odaklanmak ve bunları yoğunlaştırmak istiyoruz. Türkiye ve Almanya arasında yeni yatırımları yoğunlaştırmak, gerçekleştirmek ve iyi bir işbirliğiyle iki ülke arası ticaretin büyümesini sağlamak için çalışacağız. İş konseyi olarak tüm taraflarla elele verirsek, birlikte daha başarılı olabiliriz." dedi.

Yalçındağ: “İkili ticari ilişkiler güçlenecek”

DEİK/Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Almanya'nın Türkiye'ye en fazla yatırım yapan ülkeler arasında yer aldığını ve iki ülke arasındaki mevcut ticaret hacminin 50 milyar dolar olduğunu belirtti. Yalçındağ, Almanya'da kurulan Alman-Türk İş Konseyi ile birlikte ticari ilişkilerin ivme kazanacağını ve Türkiye'nin Almanya'nın en büyük potansiyel ortağı olduğunu ifade etti. Ayrıca, iki ülke arasındaki ticari bağları ve ekonomik ilişkileri daha ileriye taşımayı amaçladıklarını söyledi.