Türkiye'ye ilk çeyrekte 1,5 milyar dolar doğrudan yatırım

Bora Özcan
PAYLAŞ
  • Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan yatırım girişi bu yılın ilk çeyreğinde 1,5 milyar dolar oldu.
  • En fazla uluslararası yatırım Hollanda'dan gelirken, finans sektörü başı çekti.
Türkiye'ye ilk çeyrekte 1,5 milyar dolar doğrudan yatırım

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), uluslararası doğrudan yatırımlara ilişkin verileri açıkladı.

Martta Türkiye'ye 336 milyon dolarlık uluslararası doğrudan yatırım (UDY) gelirken, yılın ilk üç ayında bu rakam 1,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Gayrimenkul satışından 800 milyon dolar

İlk çeyrekte yatırım sermayesi girişleriyle 1 milyar 218 milyon dolar ve yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı yoluyla 796 milyon dolar değerinde UDY girişi kaydedildi.

Borçlanma araçlarının 112 milyon dolar ve yatırım tasfiyelerinin 424 milyon dolar değerindeki negatif etkileriyle, ilk çeyrekteki toplam UDY girişi 1,5 milyar dolar oldu.​​​​​​​

En fazla yatırım finansal faaliyetlerde

Ocak-mart döneminde yatırım sermayesi girişlerinin toplam hacmi bir önceki çeyreğe ve geçmiş dönemlerin çeyreklik ortalamasına göre hacmen daha sınırlı olurken, sektörel kompozisyonda hizmet sektörü öne çıktı.

Yatırım sermayesi girişlerinin çoğunluğuna finans ve sigorta faaliyetleri, toptan ve perakende ticaret ile madencilik ve taş ocakçılığı sektörleri ev sahipliği yaptı. Finans sektöründeki 257 milyon dolarlık yatırım girişinin 249 milyon dolarını bankacılık ve sigortacılık faaliyetleri haricinde kalan diğer finansal hizmet faaliyetleri çekti.

Hollanda ilk sırada

İlk çeyrekte Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, yüzde 58'lik payla Türkiye'ye gelen yatırım sermayesi girişlerinin en büyük kaynağı olmaya devam etti.

Yatırım sermayesi girişleri ülke bazında incelendiğinde ise başı yüzde 25'lik payla Hollanda çekerken, onu yüzde 21 ile ABD, yüzde 12 ile Almanya izledi.