Bir rekabetin anatomisi: Bill Gates ve Steve Jobs

PAYLAŞ
  • Bill Gates ve Steve Jobs'un rekabet Silikon Vadisi'ni baştan yarattı.
  • İkili Jobs hayattayken ömrünün son yıllarına doğru sıcak bir ilişki geliştirdi.
  • 80'lerin başında birbirlerine karşı çok sert ifadeler kullanıyorlardı.
Bir rekabetin anatomisi: Bill Gates ve Steve Jobs
Kolaj: Cnbce.com

Bazı insanlar birbirlerini gördükleri ilk andan beri sevmiyor, yıldızları barışmıyor. İş dünyasında da böyle pek çok hikaye var ancak bunlardan bir tanesi iki ‘baba’ arasında. Apple’ın kurucularından Steve Jobs teknolojiye getirdiği pek çok yenilik ile bugün kullandığımız birçok cihazın temellerini attı. Bugün her evde insanların karşılayabileceği fiyatlarda bilgisayar olmasının sebebi ise Bil Gates.

Gates ve Jobs kariyerlerinin başında ara sıra birlikte işbirliklerine imza atsalar da daha sonradan ilişkileri hep dalgalı oldu. 1980’lerde Jobs, bugünkü bütün bilgisayarların temelini oluşturan grafik arayüzlü bir bilgisayar hakkında işbirliği yapmak için Gates ile görüştü.

Gates, gördüğü teknolojiden pek etkilenmediğini belirtti. (Grafik arayüzlü bilgisayarları bugün bilgisayara bir komut verdiğinizde harekete geçen şekiller olarak düşünebilirsiniz. Örneğin masaüstünüz bir grafik ara yüzüdür)

Bir rekabetin anatomisi: Bill Gates ve Steve Jobs - Resim : 1
Steve Jobs elinde ilk iPhone'u tutarken. Fotoğraf: Reuters

İlk kıvılcım

Gates daha sonra bu görüşmeyle ilgili olarak aslında gördüğü şeyden memnun olduğun ancak Jobs’un işi kendisine sunma şeklini beğenmediğini söylüyordu. Gates, “’Sana ihtiyacım yok ama dahil olmanı sağlayabilirim’ şeklinde bir tavrı vardı” ifadelerini kullanıyor.

İkili arasındaki ilk büyük gerginlik 1985’te yaşandı. Windows işletim sisteminin çıkması ile birlikte, Jobs küplere bindi çünkü grafik ara yüzü fikrinin çalındığını düşünüyordu. Gates ise bu teknolojinin patentinin Apple’da olmadığının farkındaydı.

Gates, Jobs’un bu teknolojiyi Xerox’tan aldığını da biliyordu. Daha sonra yaptığı bir açıklamada, “Ben ve o, Xerox’un evine girip televizyonunu çalmış gibiyiz ancak ilk çalan o, daha sonra televizyonun zaten çalınmış olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

Bir rekabetin anatomisi: Bill Gates ve Steve Jobs - Resim : 2
Gates, Jobs'ın ölümünden sonra onu hakkında sık sık olumlu ifadeler kullandı. Fotoğraf: Reuters

‘O kusurlu bir insan’

Steve Jobs agresifleşmeye başlayarak Gates’in utanmaz biri olduğunu söyledi. Apple’ın kurucusu, “Eğer gençken bir kez zararlı madde kullansa veya doğa içinde inzivaya çekilseydi daha geniş vizyona sahip olurdu” değerlendirmesinde bulundu. Gates ise kamuoyu önünde Jobs’u sıkıkla ‘kusurlu bir insan’ olarak tanımladı.

Gates bir değerlendirmesinde, “O teknolojinin ne olduğunu bilmiyor ancak nasıl işlediğini anlama konusunda harika bir içgüdüsü var” demekte. Jobs, Apple yönetim kurulu tarafından şirketten kovulduktan sonra bile Microsoft hakkında sert eleştirilerini sürdürdü.

1996 yılında PBS tarafından yayımlanan bir belgeselde Jobs’un Gates’e şu sözler ile yüklendiği görülüyor: “Microsoft’un sorunu bir zevklerinin olmaması, ürünlerinde bir kültür gözükmüyor”

Jobs, NeXT firmasındayken onu şirkete geri döndürmek için Apple NeXT’i almak istediğinde dönemin Apple CEO’su Gil Amelio, Bill Gates ile görüşmüş, Gates kendisini bundan vazgeçirmeye çalışmıştı.

Jobs’un biyografisini yazan Walter Isaacson’ın kitabında yer alan bilgilere göre; Gates Amelio’ya, “Steve teknoloji hakkında hiçbir şey bilmiyor. O süper bir satışçı. Böyle aptal bir karar verdiğine inanamıyorum” demişti. Jobs, 1996’da Apple’a dönüşünden sonra iMac, iPod, iPhone ve iPad gibi ürünlerle tarihe damgasını vurdu.

Apple iTunes’u piyasaya sürerek müzik endüstrisini salladığında Gates bu girişimin hakkını verdi ve Microsoft içerisinde dolaşan bir mailinde şu ifadeleri kullandı: “Steve Jobs’un yeni şeylere odaklanması, doğru arayüzü bulması devrimsel nitelikte” Özellikle iPod’un çıkışı Gates’in dönem itibarıyla Jobs’un bu alandaki üstünlüğünü net bir şekilde kabul ettiğini gösteriyor.

Steve Jobs 2000’lerle birlikte Apple’ın yükselişini biraz da Microsoft’un başında Steve Ballmer’ın olmasına bağlıyor. Jobs, “Hakim durumlarını tamamen kaybettiler. Bence Ballmer yönettiği sürece Microsoft’ta hiçbir değişiklik olmayacak” ifadelerini kullanmıştı.

‘Bill hayal kuramıyor’

Jobs, Gates 2006’da Microsoft’tan istifa ettiğinde, “Bill hayal kurabilen biri değil. Hiçbir şey icat edemedi. Hayır işlerinde teknolojiden daha rahat edecektir” diyordu.

Jobs’un bu sözlerinden sadece bir sene sonra bir konferansta sahneyi paylaştılar ve birbirleri hakkında övgü dolu sözler söylediler.

Jobs 2011’de yaşamını yitirdikten sonra Gates, “Steve’e çok saygı duyardım. Birlikte çalışmıştık. Ona karşı hiçbir kırgınlığım yok” ifadelerini kullanmıştı.