Intel, yeni nesil Xeon sunucu işlemlerini pazara sundu

PAYLAŞ
  • Geçen yıl AMD'ye pazarın yüzde 5'ini kaptıran Intel yeni nesil Xeon sunucu işlemlerini tanıttı.
  • Şirket ayrıca yapay zeka hızlandırıcı yongaları Gaudi 3'e ilişkin de açıklama yaptı.
  • Intel veri merkezi sektöründe pazarın yüzde 76,4'ünü kontrol etse de geçen yıl çok sayıda müşteriyi AMD'ye kaptırmıştı.
Intel, yeni nesil Xeon sunucu işlemlerini pazara sundu
Intel
Reuters

Veri merkezi sektöründeki pazar payını geri kazanmaya çalışan Intel yeni nesil Xeon sunucu işlemcilerini tanıttı.

Intel ayrıca, Gaudi 3 yapay zeka hızlandırıcı yongalarının rakiplerinin yongalarından çok daha düşük fiyatlı olacağını açıkladı.

Forex'te yer alan habere göre altıncı nesil Xeon yongaları, veri merkezi pazar payını sürekli olarak AMD'ye kaptıran Intel için büyük önem taşıyor.

Mercury Research'ün verilerine göre Intel'in x86 yongaları için veri merkezi pazarındaki payı geçtiğimiz yıl 5,6 puan düşerek yüzde 76,4'e gerilerken, AMD şu anda yüzde 23,6'sına sahip.

Xeon 6 sunucu işlemcileri, daha büyük, daha güçlü bir versiyon ve Intel'in eski nesil yongaların yerini alması için sunduğu bir "verimlilik" modeli olmak üzere iki ana çeşide sahip.

Intel, gazetecilerle yaptığı bilgilendirme toplantısında ayrıca, sekiz adet yapay zeka yongası içeren Gaudi 3 hızlandırıcı kitinin yaklaşık 125 bin dolara satıldığını ve önceki nesil Gaudi 2'nin liste fiyatının 65 bin dolar olduğunu söyledi.

Çip sektöründe de rekabet ediyor

ABD'li teknoloji şirketi Intel, İrlanda'da çip fabrikası kurmak için Apollo Global Management ile 11 milyar dolar değerinde ortaklık anlaşması yapmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz ay Wall Street Journal'da (WSJ) yer alan habere göre, Apollo İrlanda'da çip fabrikası kurulmasına destek olmak için 11 milyar dolardan fazla kaynak sağlayacak. Çip sektöründe güçlenmek ve çip imalatçısı rakibi TSMC'yi yakalamak isteyen Intel ayrıca ABD'nin dört eyaletinde 100 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

WSJ'de yer alan ve konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre, Intel ve Apollo önümüzdeki haftalarda imzalanabilecek anlaşma için özel görüşmelerde bulunuyor.