92 yaşında sıfırdan zenginler listesine girdi: Serveti 700 milyon dolar

PAYLAŞ
  • Petrol rafinerisi inşa eden bir şirkette işe başladı, üç yıl sonra kovuldu. Sonra finans sektörüne adım attı ve her şey değişti.
  • 92 yaşındaki Joan Payden, 700 milyon dolarlık servetiyle Forbes'un ABD'nin sıfırdan zenginler listesinin yeni üyesi.
92 yaşında sıfırdan zenginler listesine girdi: Serveti 700 milyon dolar
X

ABD'nin sıfırdan zengin olan kadınlarının yeni üyesi Joan Payden.

92 yaşındaki Payden, 1983 yılında kurduğu Los Angeles merkezli para yönetim firması Payden & Rygel'in CEO'luğunu yürütüyor. Bugün şirket, toplam 240 çalışanı ile 161 milyar dolardan fazla varlık yönetiyor.

Payden'in varlıkları firmayla birlikte büyüdü. Yaklaşık 700 milyon dolar değerinde bir servete sahip ve Forbes'un yakın zamanda yayımladığı 2024 Amerika'nın Sıfırdan Zengin Olan Kadınlar listesinin yeni üyesi oldu. 100 kişi araında kendine 48. sırada yer bulan Payden, listenin en yaşlı ikinci kişisi konumunda.

Yeni işinden üç yıl sonra çıkarıldı

Peki Payden bunu nasıl başardı?Washington'daki Trinity College'da matematik ve fizik eğitimi aldıktan sonra, 1950'lerde petrol rafinerileri inşa eden New Jersey merkezli bir şirkette çalışan birkaç kadın mühendisten biri oldu. Ancak bu uzun sürmedi ve üç yıl sonra toplu işten çıkarılmayla işine son verildi.

Tahvil-hisse senedi farkını bilmiyordu

CNBC'nin Make It serisinde yer alan bilgilere göre, Payden, matematik geçmişini kullanmak için bu kez finans sektörüne yöneldi. Merrill Lynch'te asistan olarak işe başladı. Payden 1999'da Los Angeles Times'a yaptığı açıklamada, "Tahvil ile hisse senedi arasındaki farkı bilmediğim için yüzde 25 indirimle işe alındım" dedi.

Birkaç yıl içinde prestijli bir para yönetimi şirketi olan Scudder, Stevens & Clark’a katılmak için Los Angeles’a taşındı. Birçok terfi denemesinden sonra firmanın ilk kadın ortağı oldu. Payden , 2011 yılında Notre Dame Üniversitesi'ndeki öğrencilere yaptığı konuşmada yalnızca erkeklere özel bir kursta düzenlenen yıllık toplantıda “golf oynamadığı” için bu girişimlerden en az birinde başarısız olduğunu söylemişti.

Payden konuşmasında "Yıllık toplantılarını çok büyük, prestijli bir golf sahasında yapıyorlardı ve elbette kadınları içeri almıyorlardı. Bu yüzden verandada oturdum" ifadelerini kullanmıştı.

"İyi kadın finansal danışman' değilim"

Payden kariyerini tanımlayan şeyin cinsiyeti olmasını istemediğini 2013'teki "Ben ya iyi bir finansal danışmanım ya da değilim. Ben 'iyi kadın finansal danışman' değilim" açıklamasıyla ortaya koymuştu.

1983'e gelindiğinde, bir on yıl daha aynı yerde kalmaktan endişe ediyordu ve kendi başına yola çıkmaya karar verdi, Notre Dame'deki öğrencilere anlattığına göre. meslektaşı Sandra Rygel'i kendisine katılmaya ikna etti ve Payden & Rygel'i kurdu.

"Müşteri bulamayacağım diye endişelendim"

Los Angeles Times'a yaptığı açıklamada şu sözlerler anlattı: "Her zaman endişeler vardır. Şirketi kurduğumda, müşteri bulamayacağım diye endişelendim." dedi.

O tarihten bu yana şirketini ABD'deki en büyük özel para yönetimi şirketlerinden biri haline getirdi. İsviçre sigorta devi Zurich Group tarafından 1997 yılında 1,7 milyar dolara satın alınan prestijli yatırım şirketi Scudder, Stevens and Clark'ın ilk kadın ortağı oldu.

Yeni girişimcilere tavsiye

Payden, büyük bir adım atma konusunda kararsız olan yeni girişimcilere şu tavsiyeyi verdi: "Göle atladığınızda, boğulmayı düşünemezsiniz."