Koç Holding, sosyal medya paylaşımları için harekete geçti

PAYLAŞ
  • Koç Holding, KAP'a yaptığı açıklamada sosyal medyada yer alan yalan ve yanlış paylaşımlar hakkında mahkeme ve SPK nezdinde girişimde bulunduğunu duyurdu.
  • Holding açıklamasında "Devam eden mesnetsiz haber ve yorumlar nedeniyle menfaat sahiplerimizin uyarılmasına ihtiyaç duyulmuştur" denildi.
Koç Holding, sosyal medya paylaşımları için harekete geçti
İlgili Hisse

Koç Holding, sosyal medyada yer alan paylaşımlarla ilgili harekete geçti.

Holding hukuki ve cezai yaptırımların uygulanabilmesi için mahkemeler ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) nezdinde girişimde bulunulduğunu açıkladı.

Koç Holding'den KAP'a yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Son dönemde özellikle sosyal medya hesapları üzerinden Şirketimiz ve Koç Topluluğu ile ilgili olarak çok sayıda yalan, yanlış, mesnetsiz açıklama ve yorum yapılmakta; bu bilgi kirliliğine dayanarak yatırımlarını yönlendiren tasarruf sahipleri zarar görmekte ve Şirketimize çok sayıda şikâyet ve talep iletilmektedir.

"Mesnetsiz ve yanıltıcı yorumlar"

Bu kapsamda sosyal medyada ve internette çıkan yalan, yanlış, mesnetsiz bilgilere örnek olarak;

- Şirketimizin finansal durumu ve faaliyetleri ile ilgili gerçeği yansıtmayan, mesnetsiz ve yanıltıcı yorumlara yer verildiği;

- Topluluk Şirketlerimizde, alım satım işlemlerini kamuya açıklamak zorunda olan İdari Sorumluluğu Bulunan Kişiler listesinde yer almamasına ve bu kişilerle yakından ilişkili kişi olmamasına rağmen, bazı tasarruf sahipleri tarafından yaptıkları minimal hisse alım satımları için Özel Durum Açıklaması yapılarak piyasaya yanıltıcı sinyaller verildiği;

- Koç Holding A.Ş., Koç Topluluğu Şirketleri ve Koç Ailesi üyelerinin isimleri kullanılarak tasarruf sahiplerine dolandırıcılık yöntemleriyle yatırım çağrısında bulunulduğu; getiri vaatleri sunularak kişilerin Koç Holding A.Ş. veya Koç Topluluğu Şirketleri ile bağlantılı olduğu iddia edilen yatırım platformlarına yönlendirilmeye çalışıldığı; bu amaçla kişilerden bilgi veya yatırım talep edildiği;
görülmüştür.

"Girişimlerde bulunuldu"

Söz konusu paylaşımlar için şirketimiz kurumsal internet sitesinde gerekli uyarılarda bulunulmuş, gerekli hukuki ve cezai yaptırımların uygulanabilmesi amacıyla mahkemeler ve Sermaye Piyasası Kurulu nezdinde girişimlerde bulunulmuş olup; devam eden mesnetsiz haber ve yorumlar nedeniyle işbu açıklama ile menfaat sahiplerimizin uyarılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Şirketimiz ve Koç Topluluğu şirketleri hakkında en doğru bilgiler, Şirketimiz tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu ve internet sitemizde yatırımcılarımız ile paylaşılmakta olup, bunlar dışındaki bilgilere itibar edilmemesini önemle hatırlatırız."