BYD'den Türkiye açıklaması: Yatırım planı hızlanacak

Alara Akgün
PAYLAŞ
  • BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergün, Türkiye'de 150 bin üretim kapasitesinin başlangıç olduğunu belirterek, "Yatırım planları önümüzdeki dönemde agresif diyebileceğimiz şekilde hızlanacak" dedi.
  • Ergün, yıl bitmeden mevcut iki modele ilave başka bir modelin daha satışına başlanabileceğini söyledi.
  • BYD, şu an 10 olan bayi sayısını yıl sonunda 20’ye çıkarmayı planlıyor.
BYD'den Türkiye açıklaması: Yatırım planı hızlanacak

Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD, Türkiye'de yatırımlarına hız verecek.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergün'ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"150 bin kapasite başlangıç, arsa ile genişleme söz konusu. Elektrikli araç firması hem tamamen elektrikli hem de şarj edilebilir araçlar üretiyor, bu da Türkler için büyük avantaj.

Bu yatırım ile süreç daha da kısalacak ve yatırım sözleşmesiyle BYD araçlarını alanların soru işaretleri ortadan kalkacak.

Yatırım planları önümüzdeki dönemde agresif diyebileceğimiz şekilde hızlanacak.

"Üretime 2026 öncesi başlayabiliriz"

Bu senenin sonu kasım ayında satış hedefimiz 10 binli adetlere ulaşabilir. Model sayıları çok hızlı artacak.

Üretim yatırımı 2026 yılının sonuna kadar diye imzalandı. Ama anlaşmada yazılan sürenin yanı sıra BYD, kendi içinde daha hızlı bitirmeyi amaçlıyor.

"Bir model daha eklenebilir"

Yıl bitmeden iki modele ilave başka bir modelin satışına başlanabilir. İki model Atto ve Seal U.

"Bayi sayısı yıl sonu 20'ye çıkabilir"

Bayi sayılarımızı belirsizlik yaşanan dönemde artırma sürecine girmedik. Yatırım oluşana kadar bayi sayımız artmadı ama bundan sonrasında artacak. Şu an 10 olan bayi sayısı yıl sonunda 20’ye çıkabilir.

"Türkiye hep öne çıktı"

Son çıkan tebliğden muaf olacağız, elektrikli araç ithalatı yapabileceğiz. Vergi muafiyeti yatırım kararını belki hızlandırmış olabilir ama pazarda yeri olan Türkiye hep öne çıktı."

İlk 3'e girme hedefi

BYD Türkiye Genel Müdürü Ergün, "Başka Çinli markalar da Türkiye’de yatırım planlıyor. Togg da pazarda güçlü. Siz nasıl bir rekabet ortamı bekliyorsunuz?" sorusunu "İlk 3 yılda kendimizi ilk 3'ün içerisinde görüyoruz. Diğer markalarla beraber çalışacağız" şeklinde yanıtladı.

Üretim nerede yapılacak?

Ergun, üretimin nerede yapılacağına ilişkin "Dün Manisa'daydım, Manisa'da tesisin inşa edileceği ilgili alanı ziyaret ettik ve başlangıçta 150 bin araç kapasitesiyle yapılacak tesisin arsası genişlemeye müsait olarak planlandı. Buradaki tesiste, elektrikli ve plug-in hibrit modellerinin üretimi gerçekleştirilecek." dedi.