Otomobil dünyasının yapay zeka yarışı

Hazal Orta
PAYLAŞ
  • Karl Benz'den bu yana büyük değişimlere sahne olan otomotiv sektörünü şekillendirecek yeni trendlerden biri de yapay zeka olacak.
  • Sektörde anlaşmalar yapılıyor, çalışmalar devam ediyor.
  • Tencent ve Baidu gibi teknoloji şirketleri de otomotiv üreticileriyle birlikte çalışıyor.
Otomobil dünyasının yapay zeka yarışı

Otomobiller başlı başına birer teknoloji harikaları. 1885 yılında Karl Benz’in icat ettiği benzinle çalışan ilk otomobilden bu yana adeta evrim geçiren otomobiller, günümüzde mobilite cihazları olarak da anılıyor. İçindeki bilgi eğlence sistemleri, sahip oldukları yakıt/enerji teknolojileri ile her gün bir adım daha ileriye giden otomobiller, değişen teknoloji trendlerini yakından takip ediyor, ayak uyduruyor, hatta bazen yön veriyor. Örneğin elektrikli araçlar. Konvansiyonel motorlu araçlar, yollarda yerini yavaş da olsa elektrikli araçlara bırakacak gibi görünüyor. Yeni ve çevreci teknolojilerin dahil edildiği otomobillerde artık yapay zeka da konuşuluyor.

Yapay zeka çalışmaları devam ediyor

Karl Benz’in icat ettiği ikisi arkada biri önde üç tekerleği bulunan otomobil, günümüzde 4 tekerlekli bir teknoloji makinesi. Trendi yakından takip eden sektör, yapay zeka trenine hızlı atladı. Hem otomotiv devlerin hem de otomotiv sektörünü akıllandırmak için yola çıkan birçok şirketin attığı adımları gördük, görmeye devam ediyor.

Örneğin Google’ın çatı şirketi Alphabet, kendi kendine giden araçlar için önemli bir hamle yaparak Waymo’nun testlerine başladı. Şirket uzun yıllardır Waymo’nun testlerini sürdürüyor. Öte yandan Intel’in Mobileye isimli şirketi, Advanced Driver Assistance Systems’e (ADAS) odaklanıyor. Bu sistemin içinde şeritten ayrılma uyarısı, adaptif hız sabitleyici ve otomatik acil frenleme gibi güvenlik donanımlarını sayabiliriz.

Yapay zeka denince son yılların akla gelen belki de ilk ismi NVIDIA. NVIDIA’nın yapay zeka çipleri birçok alanda olduğu gibi otomotivde de gelişimi hızlandırmayı hedefliyor. Şirketin DRIVE isimli bir platformu bulunuyor. Ayrıca NVIDIA’nın yapay zeka algoritmaları otonom sürüşe, ADAS’a ve bilgi-eğlence sistemine de odaklanıyor. ADAS, otonom sürüş ve tahmine dayalı bakım gibi yapay zeka algoritmalarının işin içine girdiği sistemleri kuran bir diğer şirket de Bosch. Bosch, Audi ve Daimler gibi şirketlerle birlikte çalışıyor. Ford, Volksagen ve BMW gibi şirketler ise Mobileye’ı tercih ediyor.

Anlaşmalar sınır ötesine taşınıyor

Otomotiv dünyasında yapay zeka odaklı çalışma yapan şirketlerin sayısını artırmak mümkün. Bunlara her gün yenileri de ekleniyor. Otomotiv şirketleri birer birer teknoloji şirketleriyle el sıkışıyor.

Üretken yapay zeka konusunda Çin’in önde gelen iki şirketi, yakın zamanda iki önemli anlaşma yaptı. Nisan 2024’te düzenlenen Pekin Otomobil Fuarı, bu iki önemli duyurunun adresi oldu:

Japon otomotiv şirketi Toyota, Çinli Tencent ile güçlerini birleştireceğini açıkladı. Benzer şekilde Nissan da Baidu ile iş birliği yapacağını duyurdu. Bu her iki anlaşma da yapay zekanın önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Tencent’in büyük veri, yapay zeka ve bulut teknolojileri alanındaki çalışmaları ilerleyen yıllarda Toyota’nın da yol haritasını şekillendirecek.

Nissan da aynı şekilde Baidu’nun üretken yapay zekasını kullanarak, gelecek teknolojilerin fizibilitesini yapacak.

Son zamanlarda otomobil üreticileri üzerinde elektrikli araç üretme baskısı var. Sıkı bir rekabetin yaşandığı bu alanda ikinci perde açıldığında, yapay zeka, belirleyici bir rol oynayabilir.

Elon Musk’ın robotaksi hayali

Yılın ilk çeyrek kazançlarının açıklandığı Nisan 2024, aslında Tesla için pek parlak geçmedi. Şirketin geliri ilk çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 düşüş yaşadı ki bu, 2012 yılından bu yana yaşanan en büyük düşüş. Şirketin otomobil satışları da 2023’ün ilk çeyreğine göre yüzde 13 geriledi. Bu ‘kasvetli’ kazanç açıklamalarından sonra Tesla’nın bir süre önce askıya aldığı ‘ucuz Tesla’ planı yeniden gündeme geldi. Bilançonun açıklanmasından sonra konuşan Elon Musk ise yatırımcıların odağını başka bir yere kaydırmak istedi: Robotaksi.

Musk, sürücüsüz araç planlarını, robotaksileri ve yapay zeka yazılımı geliştirme vizyonunu yineledi.

Tabii gerçekçi olmak gerekirse, Musk’ın tam özerk Tesla hayali 2015 yılından beri var. Ancak bunun gerçek hayata yansıması henüz gerçekleşmedi.

2020 yılında Musk, robotaksi sayesinde şiketin değerinin 500 milyar dolara çıkacağını söyledi. Tesla’nın piyasa değeri, Nisan 2024 itibariyle şimdilerde bu seviyelerde. Hatta 2021 yılında bu değer, 1 trilyon dolara kadar çıktı. Fakat şirket, sürücüsüz araç vaatlerini henüz gerçekleştiremedi.

Elon Musk, sadece Tesla özelinde değil, farklı sektörlerde de yapay zeka konusunda söz sahibi olmak istiyor.

Bunun için Ağustos 2021’de, Optimus isimli insansı robotunu duyuran Tesla, 2022 yılında bu prototipini tanıttı. Optimus, belirlenmiş fabrika görevlerini başarıyla yerine getirebiliyor. Öte yandan Musk, radarına Microsoft’u da koydu. Bunun için xAI isimli yeni bir girişim kuran Musk, Tesla’nın yapay zekanın gücüyle ‘özerkliği’ getireceğinden emin.

BYD geri kalmıyor

Otomotiv sektöründe hızlı çıkış yapan markalarından biri hiç kuşkusuz BYD. Yapay zeka yarışından geri kalmak istemeyen BYD de 2024’ün ilk aylarında yapay zeka destekli akıllı araç teknolojisi için düğmeye bastı. Şirketin Xuanji ismini verdiği sistem, araç içindeki ve dışındaki değişiklikleri milisaniyeler içinde anlıyor. Böylece sürüş güvenliği ve konforu artıyor.

2023’ün son çeyreğinde Tesla’yı geçerek dünyanın en çok satan elektrikli araç markası olan BYD, CNBC’nin haberine göre, geçen yıl Temmuz ayında Shenzhen’deki yüksek hızlı yollarda L3 otonom sürüş için koşullu bir test lisansı aldı.

Togg’un yapay zekalı kamerası

Togg, 2024’ün başlarında Las Vegas’ta düzenlenen CES 2024’te (Consumer Elektronic Show) yapay zeka destekli kamerasını görücüye çıkarmıştı. Kamera sayesinde kullanıcılar yolculuklarını kayıt edebiliyor, düzenleme yapabiliyor, paylaşabiliyor ve saklayabiliyor. Yüksek görüntü işleme teknolojisiyle donatılan kamera, yapay zeka tabanlı filtrelerin kullanımına da izin veriyor. Kamera, dikiz aynasının hemen üzerinde konumlanıyor.

Togg’un açıklamasına göre kamera, 19 farklı yapay zeka algoritması kullanıyor.