Altın, gümüş ve bakırda yeni zirveler yolda mı? İşte piyasaların beklentisi

Bora Özcan
PAYLAŞ
  • Değerli metaller altın, gümüş ve bakırda son dönemde fiyatlar yukarı yönlü hareket etti. Altın ve bakırda yeni zirve görülürken, gümüş son yılların en yükseğine çıktı. Peki yükseliş sürecek mi?
  • Fiyatlarda bir miktar gerileme yaşansa da uzmanlar yeni zirve seviyelerin yolda olduğuna yönelik tahminler yapıyor.
Altın, gümüş ve bakırda yeni zirveler yolda mı? İşte piyasaların beklentisi
iStock

Altın, gümüş ve bakır fiyatlarında yeni zirveler görülebilir.

Altının ons fiyatı 2 bin 450 dolarla rekor kırarken, gümüş ve bakır fiyatları son yılların zirve seviyelerini gördü.

Her üç metal bir miktar gerilemiş olsa da analistler fiyatların önümüzdeki 12 ay içinde yeniden artmasını bekliyor.

Uluslararası piyasalarda spot altın 2 bin 350 dolar civarında işlem görüyor. CNBC'de yer alan habere göre, ANZ yayınladığı son notta, sarı metal fiyatlarının, ABD dolarındaki yeniden zayıflığın ve ABD Hazine tahvil getirilerinin gerilemesinin ortasında yükseliş ivmesini sürdürdüğünü belirtti.

ANZ stratejistleri, “Jeopolitik riskler güvenli liman talebini desteklemeye devam ederken, Çin’in 2024′ün ilk çeyreğindeki altın talebindeki etkileyici artış büyük ölçüde fiyat artışını tetikledi.” diye yazdı.

Talepte Çin etkisi

Çin, 2023′te Hindistan’ı geçerek dünyanın en büyük altın takı alıcısı haline geldikten sonra, şu anda külçeye yönelik tüketici talebinin başında yer alıyor.

Dünya Altın Konseyi (WGC) verilerine göre Çinli tüketiciler de geçen yıl 603 ton altın takı satın alarak 2022′ye göre yüzde 10 artışla altın alımlarında ön sıralarda yer aldı. WGC, Çin mücevher talebinin bu yıl yüksek oranlarda, hatta 2023′e kıyasla daha yüksek seviyelerde kalmasını bekliyor.

UBS de tahminini yükseltti

UBS stratejistleri geçen hafta altın tahminlerini eylül ayı sonu itibarıyla ons başına 2 bin 500 dolara, yıl sonu itibarıyla ise 2 bin 600 dolara yükseltti. Bankanın yükseliş görünümü, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimine ilişkin beklentilerin bir miktar yeniden fiyatlanmasına yol açan nisan ayındaki bir dizi yumuşak ABD verisinin yanı sıra, güçlü Çin talebinden kaynaklanıyor.

Daha yüksek oranlar, aynı zamanda güvenli bir liman varlığı olan Hazine tahvillerini yatırımcılar için daha cazip bir seçenek haline getirdiği için altın üzerinde baskı oluşturuyor.

UBS Kıymetli Madenler Stratejisti Joni Teves. CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Altının yeni zirveler yapmaya devam edebileceğini düşünüyoruz” dedi.

Gümüşe yatırımcı ilgisi artıyor

Peki gümüşte durum ne? Değerli metaller araştırma danışmanlığı şirketi Metals Focus’un Genel Müdürü Nikos Kavalis, CNBC’ye e-posta yoluyla şunları söyledi: “Gümüş tartışmasız çok daha ilgi çekiciydi; sonunda altına makul bir şekilde yetişmeyi başardı.” Piyasa daha rahat hale geldikçe ve altının yükseliş eğilimine ikna oldukça, bu yatırımcıların çoğunun gümüşe yöneldiğini belirtti.

Gümüş, artan yatırımcı ilgisi ve arz zorluklarının ortasında geçen çarşamba günü ons başına 31 doları aşarak son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ons başına 31,6 dolardan işlem görüyor.

Teves, gümüşün yüksek altın fiyatlarından gerçekten faydalanacak en iyi değerli metal olduğunu düşündüğünü söyledi. Teves'e göre, Fed’in gevşemesi durumunda gümüş, özellikle de arz ve talep temellerinin sıkı kalması nedeniyle altından daha iyi bir performans sergilemek için iyi bir konumda bulunuyor.

ANZ Kıdemli Emtia Stratejisti Daniel Hynes, “Maden üretimindeki yavaşlama ve güçlü endüstriyel talep, arzın talebin gerisinde kaldığını gösteriyor, bu da piyasayı yapısal açıkta tutacak.” dedi.

Gümüş endüstriyel amaçlar için yaygın olarak kullanılıyor. Genellikle otomobil, güneş paneli, mücevher ve elektronik imalatında öne çıkıyor.

Bakırda da artış beklentisi

Bakır da son dönemde parıldayan emtialardan. Geçen salı günü ton başına 10 bin 857 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve ardından düşüşe geçti. Ton başına 10 bin 256 dolardan işlem görüyor.

ANZ, arz kısıtlamaları arttıkça kırmızı metal fiyatlarının bu yıl arz sıkışıklığıyla iyi desteklendiğini belirtti. Uluslararası Bakır Çalışma Grubu (ICSG), beklenenden düşük üretim nedeniyle bu yıl metale yönelik arz fazlası tahminlerini düşürdü.

Citi stratejistleri bu ay başında yayımladıkları notta, bakırın önümüzdeki 12-18 ay boyunca ton başına 12 bin dolara ve boğa durumunda da 15 bin doları doğru hareket edeceğini öngördü.

Citi stratejistleri ” Endüstriyel metaller ve değerli metal kompleksindeki güçlü kazanımlar finansal ve fiziksel girişleri ve yükseliş hissiyatını destekliyor” dedi.