BBVA dev birleşme için yine ikna turlarında

PAYLAŞ
  • İspanyol BBVA Pazartesi günü, küçük rakibi Sabadell için yaptığı 12.28 milyar Euro'luk (13.15 milyar dolar) teklifle ilgili endişeleri, Sabadell'in küçük ve orta ölçekli işletme müşterileriyle kredi düzenlemelerini en az bir yıl boyunca sürdüreceğini söyleyerek gidermeye çalıştı.
BBVA dev birleşme için yine ikna turlarında

İspanyol BBVA, KOBİ pazarındaki en büyük rakiplerinden biri olan ve aynı zamanda hissedarı olduğu Sabadell'in hisselerinin satın alınması için tüm şartları zorluyor. Geçtiğimiz günlerde BBVA, Sabadell için 12.28 milyar Euro'ya denk düşen bir teklifte bulunmuştu. Bu agresif teklif 2020 yılında Sabadell yönetim kurulu tarafından reddedilen teklifin ardından agresif bir teklif olarak nitelendirilmişti. Şu anda teklifle ilgili en büyük tartışma, Sabadell'in küçük ve orta ölçekli müşterilerinin herhangi bir satın almanın ardından BBVA'nın kendileriyle ilgili tavrının ne olacağı konusu. BBVA'nın son hamlesi de bu endişeleri gidermeye yönelik açıklamalar oldu: BBVA yönetimi, Sabadell'in KOBİ müşterileriyle ilgili stratejilerinin aynen devam ettirileceği taahhüdünde bulundu.

İspanyol hükümetinin karşı çıktığı teklif Sabadell'in yönetim kurulu tarafından reddedildi ve BBVA'nın 2020'deki başarısız girişiminin ardından son anlaşma girişiminde doğrudan Sabadell'in hissedarlarına agresif bir teklif sunmasına yol açtı.

Sabadell'in ana vatanı olan Katalonya bölgesindeki çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) müşterisinden bazıları, bir anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda BBVA'nın kendileriyle çalışmaya devam etmeyebileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Ancak BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres Pazartesi günü yaptığı açıklamada İspanya'nın ikinci büyük bankası olarak Sabadell'in KOBİ risk yönetimi modelini sürdürmeye kararlı olduklarını söyledi.

Santander'de düzenlenen bir finans etkinliğinde konuşan Torres, "Aslında, finansal bozulma durumları dışında, tüm küçük ve orta ölçekli şirketlerin işletme sermayesi limitlerini en az on iki ay boyunca koruyacağız" dedi.

İspanya'nın dördüncü büyük bankası olan Sabadell, BBVA'nın yüzde 11.5'lik payına kıyasla yüzde 12.7'lik payıyla KOBİ kredilerinde pazar lideri konumunda.

Geçtiğimiz ay Sabadell'in İcra Kurulu Başkanı Cesar González-Bueno Reuters'a yaptığı açıklamada, birleşik bir yapının KOBİ kredilerinde artan pazar payı nedeniyle anlaşmanın düzenleyici engellerle karşılaşabileceğine inandığını söyledi.

Pazartesi günü İspanya Ekonomi Bakanı Carlos Cuerpo da daha konsantre bir bankacılık sisteminin "müşteriler üzerinde zararlı etkileri" olabileceğini söyledi ve BBVA'nın yaklaşımındaki "düşmanlığın" bir başka "endişe" unsuru olduğunu ekledi.

İspanyol yasalarına göre, hükümet BBVA'nın devralma teklifini durduramıyor, ancak birleşmeye izin verme konusunda son söze sahip.

BBVA, Avrupa Merkez Bankası, İspanya'nın antitröst gözlemcisi CNMC ve teklifi değerlendirmeye başlamış olan bankacılık denetçisi CNMV de dahil olmak üzere tüm düzenleyici izin taleplerini tamamladı.

Banka, Sabadell'in her 4.83 hissesi için yeni ihraç edilen bir BBVA hissesi teklif etti; bu da Sabadell'in teklifin açıklanmasından önceki kapanış fiyatına göre yüzde 30'luk bir prim anlamına geliyor ve Sabadell'e 12.28 milyar Euro değer biçilmiş oluyor.

Reuters'ın hesaplamalarına göre, BBVA'nın hisseleri o zamandan bu yana düşerek primi yaklaşık yüzde 7.5'e indirmiş oldu ve böylece Sabadell'e 10.2 milyar Euro'nun biraz üzerinde değer biçilmiş oldu.

Torres, BBVA'nın niyetinin bir birleşme gerçekleştirmek olduğunu ancak bunun mümkün olmaması halinde teknoloji gibi alanlarda tasarruf sağlayabileceklerini söyledi. BBVA, Sabadell'de potansiyel olarak büyük bir hissedar olarak hala etkiye sahip olacak.

Torres, "Bu nedenle operasyon bu senaryoda bile son derece cazip olacaktır ki biz bu senaryoyu daha az olası görüyoruz" dedi.

BBVA, birleşmeden elde edilecek yıllık maliyet tasarrufunun vergi öncesi 850 milyon Euro civarında olacağını ve bunun üç yıla yayılacağını tahmin ediyor.

Sabadell hisselerinin yüzde 50.01'i için asgari bir onay eşiği belirleyen BBVA, sürecin resmi olarak hissedarlara gitmeden önce altı ila sekiz ay sürebileceğini söyledi.