Borsa İstanbul kapalıyken, ABD piyasalarıyla ilgili bugün bilmeniz gerekenler

PAYLAŞ
  • Nasdaq Composite üst üste beşinci rekor kapanışını gerçekleştirdi
  • Microsoft, yapay zeka destekli bir etkinlik izleme aracı olan Recall'un yeni Copilot+ PC'sinde yayınlanmasını, gizlilik ve güvenlik endişeleri nedeniyle gelen tepkiler üzerine erteledi.
  • Yapay zekâ odaklı bir sağlık teşhisi şirketi olan Tempus AI, Nasdaq borsasındaki ilk işleminde yüzde 15'e kadar yükseldi.
  • Aktivist yatırımcı Starboard Value, Autodesk'te 500 milyon dolarlık bir hisse aldı ve bir iç soruşturmanın gecikmeli olarak açıklanmasıyla ilgili endişeler nedeniyle yasal işlem başlatmayı düşünüyor.
  • Elon Musk'ın yeni iddiası: Tesla S&P 500'ün yarısı kadar piyasa değerine sahip olacak
Borsa İstanbul kapalıyken, ABD piyasalarıyla ilgili bugün bilmeniz gerekenler

Bu haber uluslararası piyasalar bülteni CNBC Daily Open'ın bugünkü sayısından alınmıştır.

Nasdaq rekoru

Nasdaq Composite üst üste beşinci rekor kapanışını gerçekleştirirken, S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average hafif düşüşler kaydetti. Tüketici duyarlılığı Haziran ayında düştü, ancak enflasyonun düşeceğine dair umutlar S&P 500 ve Nasdaq'ı haftalık bazda sırasıyla %1,6 ve %3,2 artırdı. Caterpillar ve Boeing Dow'u aşağı çekerken, Carnival ve Norwegian Cruise Line S&P 500'deki en büyük gecikmeler oldu. Enflasyonun düşmesiyle 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi geriledi. ABD petrol fiyatları, arzın daralacağı endişesiyle %4 artarak üç haftalık kayıp serisini sonlandırdı.

Recall'da erteleme

Microsoft, yapay zeka destekli bir etkinlik izleme aracı olan Recall'un yeni Copilot+ PC'sinde yayınlanmasını, gizlilik ve güvenlik endişeleri nedeniyle gelen tepkiler üzerine erteledi. Bu özellik kullanıcı faaliyetlerini kaydetmek için düzenli olarak ekran görüntüsü alıyor ancak sektör uzmanları bilgisayar korsanlarının kullanıcı adları ve şifreler de dahil olmak üzere kullanıcı bilgilerini elde etmek için araçlar geliştirebileceğinden endişe ediyor. Windows Kurumsal Başkan Yardımcısı Pavan Davuluri, blog yazısında Recall'ın 18 Haziran'da yeni bilgisayar piyasaya sürüldüğünde "genel kullanıma açık" bir araç olmaktan çıkıp yalnızca Windows Insiders Programı veya WIP aracılığıyla kullanılabilen bir önizleme özelliğine dönüşeceğini yazdı.

Tempus Yapay Zeka ilk kez

Yapay zekâ odaklı bir sağlık teşhisi şirketi olan Tempus AI, Nasdaq borsasındaki ilk işleminde %15'e kadar yükseldi. Google destekli şirket 410 milyon dolar topladı ve hisseler geri çekilmeden önce kısa bir süre için 7 milyar dolar değer biçildi. Tempus AI, doktorların tedavi kararları vermelerine yardımcı olmak için yapay zekadan yararlanmayı amaçlıyor. Şirket 2023 yılında 531,8 milyon dolar gelir elde ederek 214,1 milyon dolar zarar etti. Tempus AI CEO'su Eric Lefkofsky, CNBC'nin "Squawk Box" programında yaptığı açıklamada, şirketin önümüzdeki yıl içinde hem nakit akışı hem de FAVÖK pozitif olmasını beklediğini söyledi.

Aktivistlerin hedefinde Autodesk var

Aktivist yatırımcı Starboard Value, Autodesk'te 500 milyon dolarlık bir hisse aldı ve bir iç soruşturmanın gecikmeli olarak açıklanmasıyla ilgili endişeler nedeniyle yasal işlem başlatmayı düşünüyor. CFO Deborah Clifford'un görevden alınmasına yol açan bu soruşturma, Autodesk yöneticilerinin finansal ölçütler konusunda yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini ortaya çıkardı. Starboard, Autodesk'in gecikmesinin hissedar adaylıklarını önlemek için stratejik olduğundan şüphelenerek, yönetim kurulu üyeleri için adaylık penceresini yeniden açmak için yasal işlem yapmayı düşünüyor. Açıklamanın ardından Autodesk'in piyasa değeri 50 milyar doların altına düştü.

Asya-Pasifik piyasaları çoğunlukla düşüşte

Asya-Pasifik bölgesindeki piyasalar çoğunlukla düşük işlem görürken, sadece Hong Kong'un Hang Seng'i marjinal olarak pozitif bölgede yer aldı. Çin'in perakende satışları beklentileri aşarken, sanayi üretimi yıllık bazda %5,6 büyüyerek %6'lık beklentinin altında kaldı ve anakara Çin'in CSI 300 endeksi %0,2 düştü. Japonya'nın Nikkei 225 endeksi %2'lik düşüşle en fazla gerileyen endeks oldu. Güney Kore'nin Kospi ve Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksleri de düşüş gösterirken, Tayvan Ağırlıklı endeks bir başka rekor seviyeye ulaştıktan sonra çok az değişiklik gösterdi.

Elon Musk'ın yeni iddiası: Tesla S&P 500'ün yarısı kadar piyasa değerine sahip olacak

Bir şirketin değeri nedir? Elon Musk, 56 milyar dolarlık tazminat paketinin onaylanmasının ardından yeni bir cesur tahminde daha bulundu: Tesla'nın eninde sonunda S&P 500'ün yarısı kadar, yani 25 trilyon dolar değerinde olabileceğini iddia etti. Ancak bu değer Tesla'nın bir elektrikli araç üreticisi olarak değil, bir robotik şirketi olarak başarısına dayanacak.

Musk bu iddiası için belirli bir zaman dilimi vermemekle birlikte, Tesla'nın bir robot taksi şirketi olarak 5 trilyon ila 7 trilyon dolar arasında bir değere ulaşabileceğini de öne sürdü. Muhtemelen ne zaman olduğunu söylemek iyi bir fikir değil, zira 2020 vaadi geçti ve tam sürücüsüz otomobilin 2018'de yollarda olması gerekiyordu.

Musk'ın vizyonunu destekleyen ARK Invest CEO'su Cathie Wood, Tesla için 2029 yılına kadar 2 bin 600 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi ve onu yinelenen bir gelir modeline sahip otonom bir taksi platformu olarak öngördü.

Wood, CNBC'nin "Squawk Box" programına verdiği demeçte, "Olması gereken şey bir araba ve bir yazılım paketi satmak yerine otonom bir taksi platformudur, hepsi bu kadar" dedi ve ekledi: "Bu, yinelenen bir gelir modeli haline gelir - otonom taksi ağında kat edilen her kilometreden bir dilim."

Wedbush'un genel müdürü Dan Ives'in daha acil bir fiyat hedefi 350 dolar ve Tesla'nın "1 trilyon doların yakınında" bir piyasa değerine sahip olacağına inanıyor.

Bu, Tesla'nın Kasım 2021'deki değerinin yarısından fazlası olan 568 milyar dolarlık mevcut piyasa değeri ile tam bir tezat oluşturuyor. Tesla'nın değeri 2020 yılında Toyota, Volkswagen, Hyundai, GM, Ford ve BMW'nin toplam değerini bile aşmıştı.

Bu iyimser bakış açısını herkes paylaşmıyor. Kaliforniya Eyaleti Öğretmenler Emeklilik Sistemi'nin 333 milyar dolarlık baş yatırım yetkilisi Chris Ailman, Tesla'yı öncelikle bir otomobil üreticisi olarak görüyor ve beklenen kazancın 61 katı olan mevcut değerlemesini saçma buluyor.

Ailman CNBC'ye verdiği demeçte, "Bu arabalarda yapay zeka olsa bile, kazançlarının 60 katına değmezler," dedi. "Bu çok saçma. Nvidia kazancının sadece 40 katı, ki bu hala çılgınca ama büyüyorlar. Tesla'nın o kadar hızlı büyüdüğünü sanmıyorum."

Musk'ın ödeme paketinin onaylanmasının ertesi günü Tesla hisseleri Cuma günü yüzde 2.4 düştü ve hisselerin daha da düşeceğini düşünen yatırımcılar var. Piyasalara gelince, S&P 500 bu yıl defalarca tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı, ancak yatırımcılar temkinli. Piyasanın başarısı küçük bir grup teknoloji şirketi tarafından yönlendirilirken, çoğu hisse senedi geride kalıyor. CNBC'den Michael Santoli'nin yazdığı gibi, bu geniş katılım eksikliği, küçük günlük endeks hareketlerine ve piyasanın sürdürülebilirliği konusunda endişelere yol açtı.