Borsa ve kriptoya vergi geliyor mu? Şimşek'ten açıklama

PAYLAŞ
  • Hisse senetleri ve kripto varlıkların alım satımı üzerinden bir işlem vergisi alınması üzerinde çalışmalar son noktaya geldi.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kazanç değil işlem üzerinden çok cüzi bir vergileme üzerinde çalışıldığını belirtti.
  • Mevcut uygulamada hisse senedi alım satımı üzerinden alınan bir işlem vergisi bulunmuyor.
Borsa ve kriptoya vergi geliyor mu? Şimşek'ten açıklama
iStock

Hisse senetleri ve kripto varlıklardan vergi alınmasıyla ilgili düzenlemeye yönelik çalışmalar devam ediyor.

Reuters'a bilgi veren ekonomi yetkilisi, hisse senetleri ve kripto varlıkların alım satımı üzerinden bir işlem vergisi alınması üzerinde çalışmaların nihai noktaya geldiğini söyledi.

Ekonomi yetkilisi, "Hisse senetleri ve kripto varlıkların alım satımı üzerinden bir işlem vergisi alınması üzerinde çalışmalar nihai noktaya geldi" dedi.

Şimşek: Kazanç üzerinden değil

Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten açıklama geldi. Şimşek, "Borsa ve kriptoda kazanç üzerinden bir vergilemeyi gündemimize almadık" dedi.

Şimşek, işlem üzerinden çok cüzi bir vergileme üzerinde çalışıldığını ancak takdirin Meclis'te olduğunu belirtti.

Mevcut durum nasıl?

Şu anki uygulamada hisse senedi alım satımı üzerinden alınan bir işlem vergisi bulunmuyor.

Kripto varlıkları ise sermaye piyasası kanunu kapsamına alacak olan kanun teklifi ise komisyon aşamasından geçti. Bu kanun ile kripto varlık tanımı yapılmıştı. Ekonomi yönetimi ilk düzenlemenin vergi odağı olmayacağını ardından vergilendirme konusunun çalışılacağını söylemişti.