Buğday piyasasında Türkiye etkisi sürüyor: Fiyatlar 5 haftanın en düşüğünde

PAYLAŞ
  • Buğday fiyatları Türkiye'nin buğday ithalatını durdurmasıyla 5 haftanın en düşük seviyesine geriledi.
Buğday piyasasında Türkiye etkisi sürüyor: Fiyatlar 5 haftanın en düşüğünde
Buğday hasatı yapan iş makinası
Reuters

Reuters - Buğdayın Chicago borsasında işlem gören vadeli kontratları, Türkiye'nin geçen hafta buğday ithalatını durduracağını açıklamasının Karadeniz'den yapılan sevkiyata yönelik talep endişelerini tetiklemesiyle, kayıplarını artırarak beş haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Öte yandan mısır fiyatları Cuma günkü kayıplarının ardından yükselirken, soya fasulyesi geriledi.

Singapur'da bulunan bir tahıl işlemcisi, "Türkiye'nin ülke içindeki buğday arzı yüksek miktarda. Türkiye'nin kararı Karadeniz bölgesinden yapılan ihracatı doğrudan etkileyecek" dedi.

Chicago borsasında en yüksek işlem hacmine sahip olan buğday vadeli kontratları Cuma günü 6.18 dolar/bushel yani 227.1 dolar ile 6 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra bugün yüzde 0.4 düşüşle 6.24 dolar/bushel yani 229.3 dolar/ton seviyesinde. Buğday fiyatları geçen hafta yüzde 7,6 düşmüştü.

Mısır vadeli kontratları yüzde 0.5 artışla 4.51 dolar/bushel, yani 177.6 dolar/ton seviyesine yükseldi.

Soya fasulyesi yüzde 0.1 düşüşle 11.78 dolar/bushel yani 432.8 dolar/ton seviyesine geriledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 6 Haziran gecesi yaptığı açıklamaya göre yerli üreticileri korumak için buğday ithalatı 21 Haziran ile 15 Ekim arasında durduruldu.

Açıklamada hasat döneminde artan arzın fiyatta yarattığı düşüşleri önlemek ve ihracatın yurt içi üretimden karşılanması için bazı dış ticaret tedbirlerinin alındığı da belirtilmişti.

Dünyanın beşinci büyük buğday ithalatçısı olan Türkiye, buğday alımlarının çoğunu Rusya'dan yapıyor.