Çin'de emlak sektörü hisselerinde ayı piyasası tehlikesi

Ahmet Bal
PAYLAŞ
  • Çin'de emlak sektörü hisseleri mayıs ortasından beri yüzde 20 düştü.
  • Analistler emlak hisselerinde bir ayı piyasası oluşabileceğine dikkat çekti.
  • Fitch Ratings konut talebinin beklenenden az olması nedeniyle yeni konut fiyatlarının yüzde 15-20 arasında düşebileceğini not etti.
Çin'de emlak sektörü hisselerinde ayı piyasası tehlikesi
Reuters

Çin borsasında işlem gören emlak şirketlerinin hisseleri düşmeye devam ediyor.

Bloomberg Intelligence göstergesine göre Çinli emlak geliştiricilerinin hisseleri gün içerisinde yüzde 2,6 geriledi. Hisselerin rekor seviyeye ulaştığı mayıs ortasından beri düşüşü ise yüzde 20'yi buldu.

Analistlere son verilere bakarak Çin'in emlak sektörünün bir ayı piyasasına girme yolunda ilerlediğini iddia etti.

Ayı piyasası (İngilizce: Bearish market) fiyatların gerilemesiyle beraber piyasada düşüşün devam edeceği yönünde oluşan karamsarlığı ifade etmek için kullanılan terimdir.

Hükümetin destek paketi endişeleri gideremedi

Gayrimenkul hisseleri, merkezi hükümet tarafından 17 Mayıs'ta açıklanan geniş kapsamlı destek paketine yönelik şüpheler nedeniyle geriledi.

Yatırımcılar düşük peşinat politikalarını ilk başta desteklemişti. O zamandan beri politikaların konutta yeni talep yaratma ve artan stokları eritme konusunda nasıl önlem alacağı konularında şüphe duyuyor.

Sektör uzmanları kurtarma paketinin faydalarını görmek için yeni yıla kadar beklemek gerektiğini düşünüyor. Bununla beraber Fitch Ratings 2024 yılı için ortalama konut fiyatlarının düşeceği tahmininde bulundu. Fitch satışların beklenenden daha az olduğunu bu nedenle yeni konut fiyatlarının yüzde 15-20 oranında gerileyebileceğini not etti.