ECB Başkanı Lagarde: ECB'nin enflasyonla mücadelede kat etmesi gereken uzun bir yol var

PAYLAŞ
  • ECB Başkanı Christine Lagarde, enflasyonla mücadelenin devam ettiğini ve faiz oranlarının gerektiği kadar kısıtlayıcı kalması gerektiğini belirtti.
  • Faiz indirimine karşı çıkan tek ECB üyesi Robert Holzmann, faiz indiriminin etkileri konusunda temkinli olduğunu ve gelecekteki kararların verilere bağlı olacağını söyledi.
  • Avrupa Merkez Bankası (ECB) geçen hafta faiz oranını yüzde 4'ten 3,75'e indirmişti.
ECB Başkanı Lagarde: ECB'nin enflasyonla mücadelede kat etmesi gereken uzun bir yol var
Avrupa Merkez Bankası
Reuters

Lagarde: ECB'nin enflasyonla mücadelede kat etmesi gereken uzun bir yol var

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, enflasyonla mücadelenin henüz bitmediğini ve yetkililerin bu hafta borçlanma maliyetlerini düşürmelerine rağmen uyanık kalmaları gerektiğini söyledi.

Avusturya'nın Der Standard gazetesine yazan Lagarde, "Birçok cephede ilerleme görüyoruz. Ancak enflasyonun ekonominin dışına itilmesine kadar daha gidilecek uzun bir yol var" dedi.

Fiyat istikrarını kalıcı olarak sağlamak için faiz oranlarının gerektiği kadar kısıtlayıcı kalması gerektiğinin altını çizen Lagarde, "Başka bir deyişle, eskisi kadar sert basmasak da bir süre daha ayağımızı frende tutmamız gerekiyor" diye konuştu.

Lagarde makalesinde, tüketici fiyatlarındaki büyümenin 2025'in ikinci yarısında yüzde 2'lik hedefe ulaşma yolunda ilerlediğini ve ECB'nin para politikasının buna "güçlü bir katkı sağladığını" vurguladı. ECB Başkanı "Dolayısıyla, faiz oranlarını düşürerek para politikası kısıtlamasının derecesini ılımlı hale getirmeye karar verdik" dedi.

Öte yandan Christine Lagarde hedefe dönüş için "tamamen sorunsuz bir yolculuk olmayacak. Uyanıklık, kararlılık ve azim gerektiriyor" ifadelerini kullandı.

Gelecekteki politika kararlarının üç faktöre bağlı olacağını söyleyen Lagarde şu ifadeleri kullandı: "Enflasyonun hedefimize zamanında döndüğünü görmeye devam edip etmediğimiz, ekonomide genel fiyat baskılarının hafiflediğini görüp görmediğimiz ve para politikamızın enflasyonu kontrol altına almada hâlâ etkili olduğunu görüp görmediğimiz. Bu faktörler, ayağımızı frenden ne zaman daha fazla çekebileceğimizi belirleyecektir."

Holzmann: Gelecekteki kararlar verilere bağlı olacak

ECB Yönetim Konseyi üyesi ve Avusturya MB Başkanı Robert Holzmann, Avrupa Merkez Bankası'nın gösterge faiz oranını düşürmesinin ardından daha düşük borçlanma maliyetlerine doğru bir geçiş başlatıp başlatmadığını söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

ECB, Perşembe günü banka mevduatlarına ödediği faiz oranını yüzde 4,0'ten yüzde 3,75'e indirdi ancak son haftalarda hayal kırıklığı yaratan bir dizi ücret ve enflasyon verisinin ardından daha fazla gevşeme sözü vermekten kaçındı.

Holzmann, ECB'nin 26 üyeli Yönetim Konseyi'nde faiz indirimine karşı çıkan tek üye oldu. ECB'nin niyetini önceden bildirmesinin ardından bankanın kararı geniş çapta bekleniyordu.

Holzmann, Avusturya radyosuna verdiği demeçte, bankanın ileriye dönük olarak kendisini herhangi bir çıkmaza sokmaktan kaçınacağını söyledi.

Faiz indiriminin daha düşük borçlanma maliyetlerine doğru bir kaymaya mı işaret ettiği yoksa bankayı belirli bir yöne doğru yönlendirmeyen bir adım mı olduğu sorulduğunda Holzmann temkinli davrandı.

Holzmann, "Bunun doğru yönde atılmış bir adım olduğunu düşünüyorum. Umarım - bilmiyorum - faiz oranlarını tekrar yükseltmeye gerek kalmaz" diye ekledi ve gelecekteki kararların verilere bağlı olacağını söyledi.

Holzmann röportajda, göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasında ECB ile ABD'deki muadili Fed arasındaki faiz farkı olduğunu ifade etti.