Fitch Türkiye için büyüme tahminini yükseltti

PAYLAŞ
  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisi için 2024 yılı büyüme beklentisini yükseltti.
Fitch Türkiye için büyüme tahminini yükseltti
Reuters

Fitch'in Haziran ayı "Küresel Ekonomik Görünüm Raporu" yayımlandı.

Rapora göre, Türkiye ekonomisi için 2024 yılı büyüme beklentisi yüzde 2,8'den yüzde 3,5'e çıkarıldı.

Fitch, 2025 yılı için beklentisini yüzde 3,1'den yüzde 3,0'e revize ederken, 2026 yılı beklentisini yüzde 3,2 olarak açıkladı.

Enflasyon için de beklentisini açıklayan Kurum, bu yıl sonu için yüzde 43, gelecek iki yıl sonu için sırasıyla yüzde 23 ve yüzde 18 öngörüsünde bulundu.

Fitch'in küresel büyüme tahminleri, Avrupa'da toparlanma ihtimaline olan güvenin artması, Çin'in ihracat sektörünün canlanması ve Çin dışındaki gelişmekte olan piyasalardaki iç talebin daha güçlü bir ivme göstermesi nedeniyle yukarı yönlü revize edildi.

Fitch'in değerlendirmesinde, "ABD ekonomisi kademeli olarak yavaşlıyor ve ABD için 2024 büyüme tahminimiz değişmeyerek yüzde2,1 seviyesinde kaldı." denildi.

Merkez bankalarının artık para politikasını gevşetmeye yöneldiğine işaret eden Fitch, "Avrupa Merkez Bankası (ECB) yakın zamanda faiz indirimine gitti ve ABD Merkez Bankası (Fed) ile İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) da üçüncü çeyrekte aynı şeyi yapması bekleniyor. Ancak enflasyon şaşırtıcı derecede kalıcı olmaya devam ediyor ve küresel faiz oranlarının önümüzdeki 12-18 ay boyunca daha sığ bir hızda düşmesi bekleniyor." değerlendirmesinde bulundu.

Fitch, 2024 yılı küresel büyümesi tahminini bu görünümde yüzde 2,4'ten yüzde 2,6'ya yükseltti.

Euro Bölgesi büyümesi 0,2 puan artışla yüzde 0,8'e revize edildi ve Çin'in büyümesini yüzde 4,5'ten yüzde 4,8'e çıkarıldı.

Fitch, 2025 yılı için, ABD'nin yüzde1,5'lik trendin altındaki bir orana yavaşlaması ile küresel büyümenin yüzde 2,4'e düşeceğini, ancak Euro Bölgesi'nin yüzde 1,5'e yükseleceğini tahmin etti. Çin'deki büyümenin de gelecek yıl yavaşlayarak yüzde 4,5'e düşmesi bekleniyor.