Hindistan Merkez Bankası, faiz oranını değiştirmedi

PAYLAŞ
  • Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, RBI'nın enflasyonun hedefle uyumlu olmasını sağlamak istediğini belirtti.
  • Ülke ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,8 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. RBI, 2025 yılı için büyüme beklentisini yüzde 7,0'den yüzde 7,2'ye yükseltti.
Hindistan Merkez Bankası, faiz oranını değiştirmedi
Hindistan Merkez Bankası
Reuters
İlgili Hisse

Hindistan Merkez Bankası (RBI), güçlü ekonomik büyümenin enflasyonu orta vadeli hedefe doğru düşürmeye odaklanmak için alan sağlamaya devam etmesiyle, piyasa beklentilerine paralel hareket ederek üst üste 8'inci toplantısında da faiz oranını değiştirmedi.

RBI, gösterge konumdaki repo faiz oranını yüzde 6,50 seviyesinde tuttu. Ekonomistler de faizin yüzde 6,50'de kalmasını bekliyorlardı.

RBI'dan üç ve dışarıdan üç üyenin oluşturduğu Hindistan Politikası Komitesi'nin 4 üyesi faizin değiştirilmemesi yönünde oy kullandı.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das yaptığı açıklamada, RBI'nın enflasyonun hedefle uyumlu olmasını sağlamak istediğini belirtti.

Banka en son Şubat 2023'te politika faizini yüzde 6,50'ye yükseltmişti. Yıllık tüketici enflasyonu Mart ayındaki yüzde 4,85 seviyesinden Nisan ayında hafif bir düşüşle yüzde 4,83'e geriledi; ancak bu seviye bile Banka'nın hedefinin oldukça üzerindeydi.

Geçen hafta açıklanan verilere göre, ülke ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,8 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. RBI, 2025 yılı için beklentisini yüzde 7,0'den yüzde 7,2'ye yükseltti.