İngiltere'de 'Swiftflasyon' endişesi: Faiz kararını etkileyebilir

PAYLAŞ
  • ABD'li ünlü şarkıcı Taylor Swift’in rekor kıran Eras Turu, Birleşik Krallık ayağına girerken yerel ekonomileri canlandırıyor.
  • Yatırım bankası TD Securities, ekonomik etkinin İngiltere Merkez Bankası’nın eylül ayı faiz indirimini ertelemeye yetebileceğini belirtti.
  • “Swiftflasyon” etkisiyle turne tarihlerinde özellikle otel ve restoranlara yönelik tüketici harcamalarında artış görülecek.
İngiltere'de 'Swiftflasyon' endişesi: Faiz kararını etkileyebilir

Dünyaca ünlü şarkıcı Taylor Swift’in rekor kıran Eras Turu, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) enflasyonla mücadelesini sekteye uğratabilir.

CNBC'de yer alan habere göre, yatırım bankası TD Securities, yüz binlerce "Swiftie"nin Ağustos ayında İngiltere'de gerçekleşecek son konserler için Londra'ya akın edeceğini öngörüyor. Aktarılan bilgilere göre bu durum, Eylül ayında olası bir faiz indiriminin ertelenmesine neden olabilir.

Bankanın makro stratejisti Lucas Krishan ve küresel makro strateji başkanı James Rossiter cuma günü yazdığı notta “Hala ağustos ayında BoE’den bir indirim bekliyoruz ancak eylül ayına kalabilir” ifadelerini kullandı.

İngiltere Merkez Bankası’nın yakında faiz oranını 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25’ten düşürmeye başlaması bekleniyor. Reuters’in anketine katılan 65 ekonomistin ikisi dışında tümü ağustos ayında bir indirim beklerken, piyasalar indirim için eylül ayını fiyatlıyor.

"Enflasyonu geçici olarak 30 baz puan artırabilir"

Ancak analistler, Swift’in turunun 15-20 Ağustos tarihlerindeki Londra ayağının BoE'nin kararında değişikliğe yol açabileceğine dikkat çekti.

Krishan ve Rossiter, “O zaman otel fiyatlarındaki artış önemli olabilir ve hizmet enflasyonuna geçici olarak 30 baz puan kadar katkı sağlayabilir” diye yazdı.

BoE yetkikileri CNBC'ye özel özel olarak yanıt vermedi ancak “Para Politikası Komitesi'nin faiz oranlarına ilişkin kararlarını alırken çok çeşitli ekonomik göstergelere baktığını” belirtti.

Swiftflasyon etkisi

Swift’in kapalı gişe turu nedeniyle “Swiftflasyon” ve “Swiftonomics” gibi terimler, oteller, uçuşlar ve restoranlar gibi hizmetlere yapılan harcamalardaki hızlı yükselişi ifade etmek için ortaya çıktı.

Grammy ödüllü şarkıcının haziran başında İngiltere ayağına başladığı Edinburgh, İskoçya'da konserler ve ilgili harcamaların yerel ekonomiye tahmini katkısı 77 milyon sterlini (98 milyon dolar) buldu.

Ekonomiye 1 milyar sterlinlik katkı

İngiliz Barclays bankasına göre, Birleşik Krallık turunun tamamının İngiliz ekonomisine tahmini olarak 1 milyar sterlin katkı sağlaması bekleniyor.

İngiltere Merkez Bankası, 20 Haziran Perşembe günü faiz kararını açıklayacak.