Japon hisselerinde düşüş tedirginliği, işler tersine mi dönüyor?

PAYLAŞ
Japon hisselerinde düşüş tedirginliği, işler tersine mi dönüyor?

Japonya hisse senedi piyasasının bu yılın başlarındaki rekor yükselişi, yabancı yatırımcıların durgun bir ekonomide hisse senetlerini satmasıyla uzak bir anı gibi görünüyor.
Japan Times'ın haberine göre Citigroup ve Abrdn, kurumsal yönetim reformu ve Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) para politikasının belirsizliğini koruması nedeniyle ülkenin hisse senetlerine daha kötümser yaklaşan bankalar arasında yer alıyor. Bank of America tarafından yapılan bir fon yöneticisi anketi, katılımcıların yaklaşık üçte birinin piyasanın zirveye ulaştığına inandığını gösterdi.

Sadece birkaç ay önce Japon hisselerinin rekor seviyeye çıkmasına yardımcı olan ve denizaşırı rakiplerini geride bırakan yabancı yatırımcılar, 14 Haziran'a kadar dördüncü hafta üst üste net satıcı oldu. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası (TSE) verilerine göre bu, Eylül ayından bu yana görülen en uzun seri oldu.

Japonya'nın blue chip hisse senedi Nikkei 225, 22 Mart'ta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana durdu. MSCI AC Asya Pasifik Endeksi'nin bu dönemdeki yüzde 1'lik kazancına ve ABD'nin yükselen S&P 500 Endeksi'ndeki yüzde 4,4'lük artışa kıyasla o tarihten bu yana yüzde 5,6 düştü.

IG Markets analisti Hebe Chen, "Bu yıl Japon hisse senetleri için erken iyimserlik açıkça bir hız tümseğine çarpıyor," dedi. "Yatırımcılar, Japon hisse senetlerine yönelik itici güçlerin sürdürülebilir olup olmadığı sorusuyla karşı karşıya."

Daha önce Japon hisselerini destekleyen faktörler piyasayı zorlamaya başladı. TSE verilerine göre, Japonya'nın hissedar değerini artırmaya yönelik benzeri görülmemiş hamlesinin cazibesine kapılan yabancı yatırımcılar, 14 Haziran'da sona eren haftada net 250 milyar Yen (1,6 milyar $) değerinde Japon hisse senedini elden çıkararak satış yapıyor.

Ryota Sakagami'nin de aralarında bulunduğu Citigroup analistlerine göre, Japon hisse senetleri "önemli bir düzeltme riski" ile karşı karşıya ve olumlu faktörlerin ortaya çıkması muhtemelen biraz zaman alacak.

Yatırımcılar yenin durmak bilmeyen düşüşüne karşı temkinli davranmaya başladı. Geçmişte zayıf para birimini ihracatçılar için bir nimet olarak karşılamışlardı, ancak yenin son düşüşünün derecesi, enflasyonist baskıyı artırmak da dahil olmak üzere Japonya ekonomisine nasıl zarar verebileceğine odaklandı.

Yen'in Cuma günü değer kaybederek dolar başına 160 Yen'e yaklaşması ve Nisan ayından bu yana bu seviyeyi görmemesi Japon döviz yetkililerini aşırı döviz hareketlerine karşı uyardı.

JPMorgan Asset Management'tan Aisa Ogoshi, "Yenin zayıflama eğilimi açısından bir miktar zemin görmek istiyoruz" dedi ve bunun yerel ekonomiye fayda sağlayabileceğini söyledi.

Hisselerdeki son durgunluğa rağmen, BlackRock ve Morgan Stanley'dekiler de dahil olmak üzere birçok stratejist, kurumsal reformlar, yurt içi yatırımlar ve ücret artışı gibi yapısal değişiklikleri gerekçe göstererek Japonya'nın uzun vadeli görünümüne ilişkin olumlu görüşlerini koruyor.

Yatırımcılar, BOJ'un Mart ayında 2007'den bu yana ilk kez faizleri artırmasının ardından Temmuz ayında ikinci faiz artırımına gidip gitmeyeceğini yakından izleyecek. Bankalar için Topix endeksi, artan borçlanma maliyetlerinin finans şirketlerinin kredi marjlarını iyileştirmesine yardımcı olacağı beklentisiyle bu yıl genel Topix göstergesindeki kazançların yaklaşık iki katına çıkarak yüzde 30 yükseldi.

Ancak BOJ'un faiz artırımında yavaş davranacağına dair iddialar son dönemde kredi verenler üzerinde baskı yarattı ve banka endeksi bu ay Topix'teki yüzde 1,7'lik düşüşe kıyasla yüzde 5,2 geriledi. Para otoritesi bu ayın başlarında tahvil alımını azaltmaya yönelik bir planı temmuz ayına kadar erteleyerek piyasa oyuncularını şaşırttı. Swap oranları, temmuz ayında faiz artırımı ihtimalinin ay başındaki yüzde 66 seviyesinden yaklaşık yüzde 28'e düştüğüne işaret ediyor.

Edinburgh merkezli Abrdn, Çoklu Varlık ve Yatırım Direktörü David Zhou'ya göre yatırımcılar önümüzdeki üç ila altı ay içinde Çin ve Hindistan hisse senetlerini Japon emsallerine tercih ediyor.

Zhou bir röportajında, firmanın doğru politika hamlelerinin iki gelişmekte olan piyasanın fon girişlerini çekmesine yardımcı olacağını öngördüğünü söyledi. Japonya'ya gelince, yabancı yatırımcıların buraya daha fazla yatırım yapmadan önce muhtemelen kurumsal yönetim reformu konusunda daha fazla ilerleme görmeleri gerekecek.