Macron seçim çağrısı yaptı, Euro son 1 ayın dibine indi

PAYLAŞ
  • Macron'un seçim çağrısının ardından Euro son bir ayın en düşük seviyesi olan 1,0764 dolara geriledi.
  • AB'de Avrupa şüphecisi milliyetçiler kazanıyor, Macron iç kontrolü kaybetme riskiyle karşı karşıya.
  • Fransa, Birleşik Krallık ve ABD'de yaklaşan seçimlerle birlikte finansal piyasalar belirsizlikle karşı karşıya. Euro Mayıs ayında da benzer bir düşüş sergilemişti.
Macron seçim çağrısı yaptı, Euro son 1 ayın dibine indi

Reuters - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Avrupa Birliği oylamasında aşırı sağ tarafından yenilgiye uğratılmasının ardından şok bir yasama seçimi çağrısında bulunmasıyla Avrupa'yı sarması muhtemel huzursuzluğun bir işareti olarak Pazartesi günü erken Asya piyasalarında Euro düştü.

LSEG verilerine göre Euro gelişmenin ardından binde 3 değer kaybederek yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine geriledi. Euro, İngiliz Sterlini karşısında da binde 3.5 düşüşle 84,60 pence'e geriledi. Ağustos 2022'den bu yana en düşük seviyesine inen Euro, Mayıs ayı sonunda da bu seviyeye gerilemişti. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Avrupa'ya şüpheyle yaklaşan milliyetçiler Pazar günü yapılan oylamada en büyük kazanımı elde ederken, toplu çıkış anketine göre Yeşiller ve Liberaller zemin kaybetti.

İtalya'da ise sandık çıkış anketlerine göre Başbakan Giorgia Meloni'nin muhafazakâr İtalya'nın Kardeşleri grubu en çok oyu alarak ülkenin en popüler partisi olduğunu teyit etti.

Macron'un sürpriz kararı, cumhurbaşkanlığının sona ermesine üç yıl kala siyasi geleceğine dair büyük bir zar atması anlamına geliyor. Marine Le Pen'in aşırı sağcı Ulusal Ralli (RN) partisi parlamentoda çoğunluğu kazanırsa, Macron içişlerinde söz sahibi olamayacak.

Berenberg baş ekonomisti Holger Schmieding, “Bu muhtemelen piyasalar için biraz kötü bir haber,” dedi.

Euro bölgesinin en büyük ikinci ekonomisinde yeniden ortaya çıkan siyasi belirsizlik, önemli bir seçim yılında ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde mali piyasaları sarsıyor.

İngiltere'de 4 Temmuz'da genel seçimler yapılacak ve Kasım ayında da kritik ABD seçimleri gerçekleşecek.

Uyanma çağrısı mı?

Euro ve daha geniş anlamda Euro bölgesi varlıkları, 2010'lardaki ve 2020'lerin başındaki seçimlere kıyasla azalan Euro şüpheciliği sayesinde büyük ölçüde rahatlamış olsa da, Fransa'dan gelen sürpriz haberler ve AB seçimlerinde Euro bölgesine şüpheci yaklaşan partilerin kazanmasını bir uyanma çağrısı olarak yorumlayanlar var.

Pazartesi günü daha geniş Avrupa piyasaları açıldığında odak noktası, genellikle bölgedeki risk iştahının iyi bir barometresi olan İtalya'nın gösterge Almanya ile arasındaki 10 yıllık devlet tahvili getiri farkı olacak.

Cuma günü geç saatlerde 133 baz puan civarında olan fark, geçen yıl 200 baz puanın üzerinde görülen zirvelerin oldukça altında.

“Açıkçası, erken seçim yeni bir belirsizlik kaynağıdır ve en azından Fransa'da ekonomi ve piyasa güveni üzerinde bir miktar olumsuz etkisi olacaktır,” Jan von Gerich NORDEA BAŞ PİYASA ANALİSTİ

Ancak Gerich, farklı bir seçim sistemi ve Avrupa seçimlerinde genellikle daha fazla protesto oyu kullanılması nedeniyle AB seçim sonuçlarının her zaman doğrudan yerel parlamento seçim sonuçlarına dönüşmediğini belirtti. New York'taki Spartan Capital Securities'in baş piyasa ekonomisti Peter Cardillo, Euro'nun önemli ölçüde zayıflaması için aşırı sağda büyük bir dalgalanma olması gerektiğini söyledi.

Euro bu yıl dolar karşısında yaklaşık %2,5 değer kaybetti ve bu düşüş büyük ölçüde Euro bölgesi ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki faiz indirimlerine ilişkin göreceli görünümden kaynaklandı.

Avrupa Merkez Bankası geçtiğimiz hafta son beş yıldaki ilk faiz indirimini gerçekleştirdi.

Ülkenin yüksek borç seviyelerine ilişkin endişelerin bu yıl arttığı Fransa'da, yenilenen siyasi belirsizliğin ekonomi üzerindeki etkileri de odak noktası olabilir. Standard & Poor's geçtiğimiz ay Fransa'nın kamu borcuna ilişkin notunu düşürerek, AB seçimlerine günler kala hükümetin zor durumdaki bütçeyi ele alış biçimini acı bir şekilde azarlamıştı.