Morris Pearl: Yeni yatırım için vergi indirimine ihtiyaç yok

Gamze Şener
PAYLAŞ
  • Vergi konusu hem Türkiye’nin hem de başta seçime hazırlanan G20 ülkeleri olmak üzere tüm dünyanın gündeminde.
  • Daha önce BlackRock’ın genel müdürü olan, Patriotic Millionaires’in Başkanı Morris Pearl, “Yeni yatırım için vergi indirimine ihtiyaç yok” vurgusu yaptı.
  • Pearl, “Vergi adaleti göz ardı edilirse, sosyal uyum ve demokrasi gibi değer verdiğimiz her şeyin daha da kötüleştiğini göreceğiz” diye konuştu.
Morris Pearl: Yeni yatırım için vergi indirimine ihtiyaç yok

Vergilendirme, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin en önemli gündem maddelerinden biri haline dönüşmüş durumda. Dünyada kurumlar vergisi ve süper zenginler; Türkiye’de ise çok daha kapsamlı bir vergi paketi üzerinde tartışmalar sürüyor. Avrupa’daki seçim rüzgarı ve sağ görüşün yükselişi ise vergi adaleti tartışmalarını körüklemiş durumda.

Süper zenginlerin vergilendirilmesi gerektiğini her fırsatta dile getiren; yıllık geliri 1 milyon ya da mevcut varlığı 5 milyon doların üzerinde olan zenginlerin oluşturduğu ABD merkezli Patriotic Millionaires, “Aşırı sağın endişe verici yükselişiyle giderek artan eşitsizlik arasında doğrudan bir ilgi var” değerlendirmesini yaptı.

“Sosyal uyum ve demokrasiler tehdit altında”

CNBC-e’nin sorularını yanıtlayan ve daha önce dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden BlackRock’ın genel müdürlüğü görevini üstlenen Patriotic Millionaires’in Başkanı Morris Pearl, farklı ekonomik büyüklüklerdeki ülkeler için vergi adaletinin hiç olmadığı kadar önemli olduğunu belirtti. Pearl, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin gündemindeki vergi tartışmaları için ise “İnsanların yeni vergi kararlarından nasıl etkileneceği hükümetlerin seçeceği yola bağlı. Eğer Brezilya'nın süper zenginlere daha yüksek vergiler uygulanmasını önerdiği gibi daha ilerici bir yol seçilirse, o zaman çoğu çalışanın yararına olacak bir vergi sisteminden bahsedebiliriz. Ancak hükümetler vergi adaletini göz ardı etmeyi seçerse, sosyal uyum ve demokrasi gibi değer verdiğimiz her şeyin daha da kötüleştiğini göreceğiz” dedi.

“Yeni yatırım için vergi indirimine ihtiyaç yok”

Zenginlerin sanılanın aksine yeni yatırım yapabilmek için vergi indirimine ihtiyaç duymadığını belirten Pearl, "Hükümetler için lüks harcamaları kısmak, zenginler için gereksiz vergi indirimlerini kaldırmak anlamına geliyorsa buna tamamen katılıyorum. Bizim gibi zenginlere de herkes gibi adil vergilendirme uygulanmasını önemsiyoruz. Yaygın inanışın aksine yatırım yapmak için herhangi bir özel vergi indirimine ihtiyacımız yok. Zor zamanlarda vergi indirimi alacak biri varsa bu biz değiliz, geçinmeye çalışan insanlar olmalı” değerlendirmesini yaptı.

ABD’de vergi kesintisinde öncelik zenginlerde

“Demokrasilerimizi ve ekonomilerimizi aşırı zenginlik nedeniyle oluşan tehditten korumak için bildiğimiz, en temel prensiplere geri dönmeli ve bizi, yani en zenginleri vergilendirmeliyiz” diyen Pearl, “20. yüzyılın ortalarında, Amerika'da en yüksek gelire sahip olanlar, yani yıllık geliri 1 milyon doların üzerinde olan kişiler, yüzde 40-60 aralığında vergi ödüyorlardı. Bugün cumhuriyetçilerin getirdiği sayısız yeni vergi indirimleri ve özel yasal boşluklar sayesinde yüzde 20-25 aralığında vergi ödüyorlar. İtfaiyecilerin ve öğretmenlerin maaşlarından her hafta vergi kesintisi yapılırken, Elon Musk ve Jeff Bezos gibi milyarlarca dolar kazanan insanların gelir vergisi olarak hiçbir ödeme yapmaması korkunç bir durum” diye konuştu.

G20'nin hazırladığı bir rapora göre, milyarderler için 250 milyar dolara varan küresel bir vergilendirme mümkün. Bu anlamda Temmuz ayında maliye bakanlarının katılımıyla toplanmaya hazırlanan G20 ülkeleri arasında ortak bir karar çıkmasa da münferit adımlarla vergilendirme konusunda yeni uygulamaların hayata geçebileceği belirtiliyor.