Merkez Bankası faizi sabit tuttu

PAYLAŞ
  • Merkez Bankası haziran ayı toplantısında beklentilere paralel politika faizini yüzde 50'de bıraktı.
  • Merkez Bankası açıklamasında enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı beilrtildi.
  • Merkez, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yineledi.
Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı.

TCMB Para Politikası Kurulu, haziran ayı toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 50'de bıraktı.

Piyasaların beklentisi de faizde değişiklik olmayacağı yönündeydi.

Merkez Bankası faizi sabit tuttu - Resim : 1

Karar metni

Merkez Bankası'nın karar metninde şu ifadelere yer verildi:

"Aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflama mayıs ayında geçici bir kesintiye uğramıştır. Yakın döneme ilişkin göstergeler yurt içi talebin, halen enflasyonist düzeyde olmakla birlikte, yavaşladığını teyit etmektedir. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip etmektedir.

"Enflasyonda kalıcı bozulma olursa duruş sıkılaşacak"

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon yılın ikinci yarısında tesis edilecektir.

Kredi ve mevduat piyasalarında öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması ilave makroihtiyati adımlarla desteklenecektir. Likidite gelişmeleri yakından izlenmektedir. Sterilizasyon araçları, gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacaktır.

Enflasyonda orta vade için yüzde 5 vurgusu

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır."

Sıkılaştırma sonrası 41,5 puanlık artış

Merkez Bankası faizde son değişikliği mart toplantısında yapmıştı. O toplantıda sürpriz bir adımla politika faizi 5 puan yükseltilerek yüzde 50'ye çıkarılmıştı.

Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından haziran ayından beri yapılan sıkılaştırmanın sonucu olarak politika faizi, 41,5 puan artırıldı.Merkez Bankası faizi sabit tuttu - Resim : 3

Merkez'in enflasyon tahmini yüzde 38

Enflasyon mayıs sonu itibarıyla yüzde 75.45 ile 2022 sonundan beri en yüksek seviyeye bulunuyor. Haziran itibarıyla yıllık enflasyonda başlayacak düşüşle TCMB, yıl sonunda enflasyonun yüzde 38 seviyesine inmesini bekliyor. TCMB'nin enflasyon tahmini 2025 için yüzde 14 seviyesinde bulunuyor.

TCMB Başkanı Fatih Karahan, geçen hafta yaptığı açıklamada manşet enflasyonun yılın geri kalanında her ay gerileyeceğini belirterek enflasyon gerçekleşmelerinin ve beklentilerinin tahmin patikasına yakınsamasını dikkatle takip ettiklerini kaydetti.

Kaynak: cnbce.com