UBS gümüşün altına göre daha iyi performans göstermesini bekliyor

Ahmet Bal
PAYLAŞ
  • UBS stratejistleri, gümüş fiyatlarının 2024 yıl sonu için yüzde 20 artışla 36 dolara ulaşmasını bekliyor ve gümüşün altından daha iyi performans göstereceğini öngörüyor.
  • Stratejistler, Fed'in politikasını gevşetmesi ve piyasa arz-talep dengelerinin sıkılaşmasıyla gümüşün iyi bir konumda olduğunu belirtiyorlar.
  • Ayrıca, güneş enerjisi sektöründen gelen talep artışının devam edeceğini ve yatırımcılara gümüş için cazip fırsatlar sunacağını ifade ediyorlar.
UBS gümüşün altına göre daha iyi performans göstermesini bekliyor
UBS binası
Reuters
İlgili Hisse

UBS stratejistleri, gümüş fiyat tahminlerini yükselterek, gümüş fiyatlarının yakın vadede altından daha iyi performans göstereceğini öngördüler.

UBS, gümüş için 2024 yıl sonu fiyat hedefini yüzde 20 artırarak 36 dolara çıkarırken, ortalama fiyat için beklentisini de yüzde 14 artışla 30,5 dolar seviyesine yükseltti.

Yeni gümüş fiyat beklentilerinin altına göre daha iyi bir performansı yansıttığını belirten stratejistler, "Altın fiyatlarının yükseldiği, Fed'in politikasını gevşetmesinin beklendiği ve piyasa arz ve talep temellerinin sıkılaştığı bir ortamda gümüşün göreceli olarak iyi bir konumda olduğunu düşünüyoruz" değerlendirmesini yaptılar.

Güneş enerjisi sektörünün talebi artmaya devam edecek

Gümüş piyasasında olası bir sıkışma konusunda endişeler olsa da UBS, bol miktarda gümüş stokunun mevcut olduğuna inanıyor. Stratejistler, özellikle güneş enerjisi sektöründen gelen talep artışının devam etmesini bekliyor ve maden üretimine yönelik potansiyel aşağı yönlü risklere dikkat çekiyor.

"Önümüzdeki birkaç ay boyunca altın fiyatlarının cansız seyretme potansiyeli ve gümüş fiyatlarının da son dönemdeki üstün performansının bir kısmını geri vermesine neden olabilir" uyarısını yapan UBS, bunun yatırımcılara daha iyi giriş seviyeleri ve gelecekte altına kıyasla daha fazla gümüş üstünlüğü için pozisyon almak için daha cazip bir fırsat sunacağını öngördü.