Apple'ın pil tedarikçisinden yeni geliştirme

PAYLAŞ
  • Apple tedarikçisi TDK, pil buluşunun giyilebilir cihazlar için daha yüksek performans sağlayabileceğini söylüyor
  • Japon elektronik parça üreticisi TDK Pazartesi günü yaptığı açıklamada katı hal pilleri için başarılı bir malzeme geliştirdiğini duyurdu.
  • Tokyo merkezli Apple tedarikçisi, bu yeniliğin kablosuz kulaklıklar, işitme cihazları ve akıllı saatler de dahil olmak üzere insan vücuduyla doğrudan temas eden çeşitli cihazlarda kullanılabileceğini söyledi.
  • TDK'nın teknolojisinin temel özelliklerinden biri, şirketin "son derece güvenli" olduğunu söylediği oksit bazlı katı elektrolitlerin kullanılması
Apple'ın pil tedarikçisinden yeni geliştirme

CNBC'nin haberine göre Japon elektronik parça üreticisi TDK, pazartesi günü yaptığı açıklamada, katı hal pilleri için başarılı bir malzeme geliştirdiğini ve giyilebilir cihazlar için önemli ölçüde daha yüksek performans sağlayabileceğini tahmin ettiği bir atılım yaptığını söyledi.

Tokyo merkezli Apple tedarikçisi, küçük katı hal pillerinin malzemesinin tahmini enerji yoğunluğunun litre başına 1.000 Watt saat (Wh/l) olduğunu ve bunun TDK'nın geleneksel seri üretim katı hal pilinin enerji yoğunluğundan yaklaşık 100 kat daha fazla olduğunu söyledi.

Enerji yoğunluğu, bir alan bölgesinde depolanan enerji miktarını ifade ediyor.

Katı hal pilleri, lityum-iyon pillerden daha fazla enerji depolayabildikleri ve daha hızlı şarj olabildikleri için potansiyel olarak oyunun kurallarını değiştiren bir teknoloji olarak görülüyor.

TDK, bu yeniliğin kablosuz kulaklıklar, işitme cihazları ve akıllı saatler de dahil olmak üzere insan vücuduyla doğrudan temas eden çeşitli cihazlarda kullanılabileceğini söyledi.

Pillerin oksit bazlı katı elektrolit ve lityum alaşımlı anotlarla tamamen seramik bir malzemeden üretilmesi bekleniyor.

TDK, teknolojisini Avrupa Birliği pil yönetmeliklerine uygun olarak taşınabilir cihazlara güç sağlayan küçük paslanmaz çelik bir disk olan mevcut madeni para hücreli pillerin yerini almak için kullanmayı hedeflediğini söyledi.

TDK'nın teknolojisinin temel özelliklerinden bazıları, şirketin "son derece güvenli" olduğunu söylediği oksit bazlı katı elektrolitlerin kullanılmasıdır.

TDK, pilin daha küçük boyutunun ve bir cihazın elektrik yükünü depolama kapasitesi olan daha yüksek kapasitansının, daha küçük cihazlara katkıda bulunabileceği ve potansiyel olarak daha uzun bir çalışma süresi sağlayabileceği anlamına geldiğini söylüyor.

- Sam Meredith'in yazdığı bu habere CNBC'den Ganesh Rao da katkıda bulundu.