Elon Musk, OpenAI ortaklığı nedeniyle Apple cihazlarını şirketlerinden yasaklamakla tehdit etti

PAYLAŞ
  • Tesla CEO'su Elon Musk, Apple ve OpenAI'nin kullanıcı bilgilerini koruyamayacağını iddia ediyor. Musk, Apple cihazlarının şirketlerinden yasaklanabileceğini söyledi.
  • Apple, entegrasyonun isteğe bağlı olduğunu ve kullanıcı bilgilerinin korunacağını belirtti.
Elon Musk, OpenAI ortaklığı nedeniyle Apple cihazlarını şirketlerinden yasaklamakla tehdit etti
Tesla CEO'su ve xAI'ın sahibi Elon Musk
Reuters

Tesla CEO'su Elon Musk, OpenAI ile bir ortaklık duyuran Apple'ı, şirketlerinden Apple cihazlarını yasaklamakla tehdit etti. Musk, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı bir dizi paylaşımda, Apple ve OpenAI'nin kullanıcıların bilgilerini koruyup korumayacağına ilişkin endişelerini paylaştı.

İki şirket arasındaki yazılım entegrasyonunu "kabul edilemez bir güvenlik ihlali" olarak nitelendiren Musk, Apple'ın "gerçekte neler olup bittiğine dair hiçbir fikri olmadığını" savundu.

Cihazları yasaklamakla tehdit etti

Musk, "Apple'ın kendi yapay zekasını üretecek kadar zeki olmadığı halde OpenAI'nin güvenliğinizi ve gizliliğinizi koruyacağını garanti edebilmesi son derece saçma!" ifadelerini kullandı. Özellikle Apple'ın işletim sistemine atıfta bulunan Musk, şirketin "OpenAI'yi işletim sistemi düzeyinde entegre etmesi" halinde Apple cihazlarının yasaklanacağını söyledi.

Apple, CNBC'ye yaptığı açıklamada, şirketin kendi yapay zekasını kullandığını ve OpenAI ile entegrasyonunun isteğe bağlı bir özellik olduğunu söyledi. Musk, Apple CEO'su Tim Cook'un bir paylaşımına doğrudan yanıt verdi ve Cook "bu ürpertici casus yazılımı durdurmaya" karar vermediği sürece Apple cihazlarını şirketlerinin tesislerinden yasaklayacağını iddia etti. Şirketlerinin ziyaretçilerinden Apple cihazlarını kapıda kontrol etmelerinin isteneceğini de sözlerine ekledi.

Apple'ın yapay zekası: Apple Intelligence

Apple, Pazartesi günü, sesli asistanı Siri'ye yönelik bir güncellemeyi de içeren, uzun zamandır beklenen yapay zeka hamlesini duyurdu. Güncellemenin bir parçası olarak Siri, OpenAI'nin popüler ChatGPT sohbet robotundan yararlanabilecek. Apple, kullanıcılardan sorularını ChatGPT ile paylaşmak için izin isteneceğini ve taleplerinin ve bilgilerinin kaydedilmeyeceğini söyledi.

Musk'ın kendi yapay zeka şirketi var

OpenAI'nın kurucuları arasında yer alan Elon Musk daha sonra şirketten ayrıldı. Musk, OpenAI'ın ChatGPT'yi piyasaya sürmesinin ardından kendi yapay zeka şirketi xAI'ı kurdu.

Musk'ın yapay zeka şirketi xAI, Grok adını verdiği bir yapay zeka uygulaması geliştirdi. Grok Twitter'la entegre olarak çalışıyor.