Google İsrail anlaşmasına karşı çıkan 28 çalışanı kovdu

PAYLAŞ
  • Google, İsrail'le yaptığı bulut bilişim anlaşmasını eleştiren 28 çalışanını işten çıkardı.
  • New York ve Sunnyvale ofislerindeki çalışanlar, "No Tech For Apartheid" protestosuna katılmıştı.
  • Time dergisi, bulut servislerinin asıl müşterisinin İsrail ordusu olduğunu belirtti. Google, hizmetlerin askeri amaçlarla kullanılmadığını iddia etti.
Google İsrail anlaşmasına karşı çıkan 28 çalışanı kovdu

Teknoloji devi Google şirketin bulut tarafında görev alan 28 çalışanı işten çıkarma kararı aldı.

Söz konusu çalışanlar Google’ın İsrail’le yaptığı bulut bilişim anlaşmasını eleştiriyordu. Şirketten çok sayıda çalışan bu kararı iç yazışmalarda protesto etmişti. Kovulan 28 çalışanın ise New York ve Sunnyvale’deki ofislerde protesto düzenlediği ortaya çıktı.

No Tech For Apartheid (Apartheid rejimine teknoloji yok) protestosunda “Soykırım karına hayır”, “Filistinli, Arap ve Müslüman Google kullanıcılarının yanındayız” afişleri kullanıldı. Protestocular polis tarafından Google binalarından çıkartıldı.

Google tarafından yapılan açıklamada 28 çalışanın protestolara katıldığı ve bunların kovulduğu ifade edildi. Google soruşturmasının devam ettiği aktarıldı. Gelecekte başka işten çıkarmaların da yaşanabileceği sinyali verildi.

Google'ın İsrail anlaşması

Google ve Amazon İsrail hükümetiyle 1,2 milyar dolarlık bulut yazılım anlaşması gerçekleştirdi. Şirketler İsrail hükümetine ve ordusuna hizmet verecek.

Medium üzerinden açıklama yapan No Tech For Apartheid grubu, “Verilen bu alçakça tepki gösteriyor ki Google, soykırımcı İsrail hükümeti ve ordusuyla yaptığı 1,2 milyar dolarlık anlaşmaya çalışanlarından daha fazla önem veriyor” ifadelerini kullandı.

Google’ın İsrail’le yaptığı anlaşma 2021 yılında imzalandı. Şirket yaptığı açıklamada kamusal bulut hizmetlerinin İsrail’de sağlık, ulaşım ve eğitim gibi kamu görevlerinde kullanılacağını duyurmuştu.

Time Dergisi’nin nisan başındaki haberinde kamu hizmeti olarak duyurulan bulut servislerinin asıl müşterisinin İsrail ordusu olduğu ortaya çıkarıldı.

Time’ın aktardığı bilgilere göre İsrail ordusu Google bulut servisine erişmek için ayrı bir girişe sahip. Ordu bu hizmetleri kullanarak veri işleme ve depolamanın yanı sıra yapay zeka uygulamalarına da erişebiliyor. İsrail Savunma Bakanlığı 2024 başında Google buluttaki erişimini genişletmek için bizzat Google Bulut servisiyle iletişime geçti.

Bunun üzerine Google, bulut servisleri üzerinde İsrail ordusunun istekleri doğrultusunda özel geliştirmeler yaptı. Gazze savaşının başladığı dönemden beri İsrail kuvvetlerinin bulut kullanımı iki katına çıktı.

Bunun üzerine Google sözcüsü yaptığı açıklamada bulut hizmetlerinin, “İsrail hükümeti dahil dünya genelinde çok sayıda hükümete destek sağladığını” söyledi.

Google hizmetlerin silah ver istihbarat gibi askeri hizmetlerde kullanılmadığını öne sürdü.