Sizi yapay zeka değil ama onu kullanan işinizden edebilir: Öğrenmeniz gereken YZ yeteneği

Ahmet Bal
PAYLAŞ
Sizi yapay zeka değil ama onu kullanan işinizden edebilir: Öğrenmeniz gereken YZ yeteneği
iStock

Bugünün kazananları yapay zekayı bir kaldıraç olarak kullanıp rekabetçi ve güncel kalmak için çalışıyor. Bu hem işveren hem çalışan tarafında gittikçe artan bir eğilim. Salesforce’un Singapur’daki yapay zeka zirvesinde konuşan AI Innovation (Yapay Zeka İnovasyonu) müdürü Laurence Liew, “Yapay zeka sizi işinizden etmeyecek. Sizin rolünüzü performansını artırmak için yapay zeka kullanan birileri kapacak” uyarısını yapıyor. Microsoft’un İşgücü Trendleri Endeksi araştırmasının 2024 sonuçlarına göre çalışanların yüzde 45’i yapay zekanın işini elinden almasından endişeli. Öte yandan iş verenlerin yüzde 55’i de pozisyonları doldurmak için yetenek eksikliğinden endişe ediyor.

Microsoft araştırmasındaki verilere göre işverenlerin yüzde 71’i yapay zeka kullanım becerisine sahip az tecrübeli bir adayı, yapay zeka kullanamayan ama tecrübeli bir adaya tercih edeceklerini ifade ediyor. OpenAI, Kasım 2022’de ChatGPT’yi tanıttığından beri yapay zeka çok konuşulsa da sektör uzmanlarına göre büyük şirketler yapay zeka teknolojisini kullanmak konusunda yavaş kalıyor. CNBC Make It serisinde yer alan bilgilere göre modern ofislerde gerekli olanla uygulanabilir süreçler arasında büyük bir mesafe var.

Microsoft’un raporundaki sonuçlar da benzer bir bulguya işaret ediyor. Üst düzey yöneticilerin yüzde 79’u yapay zekanın şirketleri için faydalı olacağını düşünse de yatırımdan hızlıca sonuç alma baskısı YZ dönüşümünü yavaşlatıyor.

Hal böyle olunca dünya genelinde çalışanlar yapay zeka yeteneklerini kendileri geliştiriyor. Yapay zeka yeteneklerini kişisel olarak geliştirmek çalışanları daha rekabetçi bir hale getirirken kendi içerisinde bazı problemler barındırıyor.

KENDİ KENDİNE YAPAY ZEKA ÖĞRENMENİN RİSKLERİ

Uzmanlara göre tek başına yapay zeka öğrenmenin en büyük sorunlarından biri bunu etkili ve güvenli bir şekilde yapmanın çoğu zaman bilinmemesi. Yapay zeka denilince akla ücretsiz olan ChatGPT ve benzeri geniş dil modelleri (large language models) olarak adlandırılan yapay zekalar geliyor. Uzmanlar bu ürünlerin aslında bedava olmadığı uyarısını yapıyor. Deva veri setleri barındıran ChatGPT ve benzerleri yapay zeka algoritmaları bilgiyi tanımlama, özetleme, çevirme ve üretme gibi özelliklere sahip. Laurence Liew, “Bu dünyada hiçbir şey bedava değildir. Ücretsiz kullanımın karşılığını kişisel verilerinizle ödüyorsunuz. Ücretsiz yapay zekalardan faydalanırken şirket verilerinizi ya da kişisel verilerinizi girdi olarak kullanmamalısınız.” uyarısında bulunuyor.

YAPAY ZEKA İÇİN SAHİP OLMANIZ GEREKEN YETENEK

Laurence Liew’e göre ister ChatGPT ister Copilot ya da Gemini olsun yapay zeka öğrenirken bilmeniz gereken en önemli şey etkili bir şekilde iletişim kurabilmek. İnsanların yapay zekayı yanlış bir şekilde kullandığını ifade eden Liew, geniş dil modellerinin birer Google olmadığını vurguluyor.

Liew, “Yapay zekaya çok sayıda bağlam aktarmanız gerekiyor. YZ’ye çalışkan bir stajyer gibi davranın. Stajyerler ara ara hata yaparlar. Stajyerden bir şeyler yapmasını isterseniz tek cümleyle ifade etmezsiniz.” İfadelerini kullanıyor. Yani yapay zekadan bir sonuç üretmesini istiyorsanız olabildiğince spesifik komutlarla iletişime geçmeniz gerekiyor ki uygulama bir bağlam karmaşası yaşamasın.

Öte yandan yapay zeka sizin halihazırda yapabildiğiniz işi hızlandırabilir. Örneğin bir dosya incelemesini kendiniz yapmak yerine hızlı bir şekilde ne istediğinizi yapay zekaya söyleyebilir ve arzu ettiğiniz bilgileri 20 büyük dosya içerisinden sizin için ayıklamasını isteyebilirsiniz.