G20 ekonomileri arasında en fazla Türkiye büyüdü

PAYLAŞ
  • OECD'ye göre G20 ekonomileri arasında en fazla büyüme gösteren ülke Türkiye oldu.
  • G20 bölgesinin ekonomik performansı, 2024'ün ilk çeyreğinde ağırlıklı olarak Çin ve Hindistan tarafından yönlendirildi.
G20 ekonomileri arasında en fazla Türkiye büyüdü
AA

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'ne (OECD) göre, G20 ülkeleri arasında, 2024 yılının ilk çeyreğinde GSYH bir önceki döneme göre yüzde 0,9 büyüdü. Bir önceki dönem büyüme yüzde 0,7 olarak kaydedilmişti. En yüksek büyüme yüzde 2,4 ile Türkiye'de gerçekleşti.

Rapor, G20 bölgesinin ekonomik performansının 2024'ün ilk çeyreğinde temel olarak Çin ve Hindistan tarafından yönlendirildiğini gösteriyor. Her iki ülke ile Türkiye; Suudi Arabistan, Kore ve Endonezya ile birlikte G20'nin tamamından daha yüksek GSYH büyümesi kaydetti.

G20 ülkelerinde aynı dönemde yıllık bazda ise yüzde 3,3 büyüme yaşandı. Bir önceki dönemin de yıllık büyüme verisi yüzde 3,3 olarak gerçekleşmişti. Yıllık bazda en yüksek büyüme yüzde 8,4 ile Hindistan'da oldu.

G20 ülkelerini, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Güney Kore, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Türkiye, İngiltere ve ABD oluşturuyor.