Haziran ayı ihracat rakamları açıklandı

PAYLAŞ
  • İhracat haziranda yüzde 10,6 düşüşle 18,57 milyar dolar, ithalat yüzde 4,1 düşüşle 25 milyar dolar oldu.
  • Haziranda dış ticaret açığı yüzde 21,4 artışla 6,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece dış açık 5 ayın en düşüğüne geriledi.
Haziran ayı ihracat rakamları açıklandı

Ticaret Bakanlığı, haziran ayı dış ticaret verilerini açıkladı.

İhracat haziranda yüzde 10,6 düşüşle 18,57 milyar dolar, ithalat yüzde 4,1 düşüşle 25 milyar dolar oldu.

Haziranda dış ticaret açığı yüzde 21,4 artışla 6,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece dış açık son 5 ayın en düşük düzeyine geriledi.

İlk 6 ayda dış açık yüzde 29,5 azaldı

Yılın ilk yarısında ihracat yüzde 2 artışla 125 milyar 446 milyon dolara yükseldi. İthalat ise yüzde 8,5 düşüşle 168,7 milyar dolara geriledi.

Dış ticaret açığı ilk 6 ayda yüzde 29,5 azalışla 43,2 milyar dolar oldu.

Son 12 aylık ihracat yüzde 2,5 artışla 257,8 milyar dolar, ithalat yüzde 6,7 azalışla 346,1 milyar dolar oldu.

En çok ihracat otomotivden

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, sektörel bazda otomotiv 2,6 milyar dolarla haziran ihracatında ilk sırada yer aldı. Bu sektörü 2,3 milyar dolarla kimya ve 1,3 milyar dolarla çelik sektörü takip etti. Haziranda 6 sektör ihracatını artırırken, 20 sektörde ise düşüş kaydedildi.

Haziranda en çok ihracat yapılan ülke grupları arasında Avrupa Birliği (AB) 8,2 milyar dolarla ilk sırada yer alırken; toplam ihracat içindeki payı yüzde 43,9 oldu.

Bolat: Alınan tedbirler olumlu sonuçlar veriyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, dış ticaret rakamlarıyla ilgili değerlendirmesinde şunları kaydetti:

"Bu veriler, dış ticaret politikalarımızın ve alınan tedbirlerin olumlu sonuçlar verdiğini açıkça göstermektedir. Ticaret Bakanlığı olarak, ihracatımızı katma değerli ve yüksek teknolojili sektörlere yönlendirmek, yerli üreticilerimizi korumak, küresel pazarlardaki payımızı artırmak ve ticaret hacmimizi genişletmek için yoğun çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Şimşek: Yıllık açık 31 milyar dolar geriledi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dış ticaret rakamlarıyla sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Bakan Şimşek X/Twitter'daki açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Haziranda dış ticaret açığı geçici olarak takvim etkisiyle arttı. Geçen yılın aynı ayına göre yıllık açık ise 31 milyar dolar geriledi. Bu yıl dış dengede önemli bir iyileşme sağlayacağız. Bunun kalıcı hale gelmesi için enerjide dönüşüm ve yeni sanayi politikası kilit rol oynuyor. Hedefimiz cari açığın milli gelire oranını kalıcı olarak yüzde 2,5’in altına çekmektir."