İhracat iklimi 13 ayın zirvesinde

PAYLAŞ
  • İhracat İklimi Endeksi, mayıs ayında 52,8'e yükselerek Nisan 2023'ten beri en yüksek düzeye çıktı.
  • Türkiye’nin imalat sanayi ihracatındaki en büyük dış pazar olan Almanya’nın ekonomik aktivitesi mayısta son bir yıldır ilk kez büyüdü.
İhracat iklimi 13 ayın zirvesinde

Türk imalat sektörünün ihracat iklimindeki olumlu seyir mayıs ayında devam etti.

İhracat İklimi Endeksi, mayıs ayında 52,8'e yükseldi. Endeks nisan ayında 52,3 seviyesindeydi.

Endeks, ihracat pazarlarında talep koşullarının aylık bazda belirgin bir şekilde güçlendiğine işaret ederken, iyileşme üst üste dördüncü ay hızlanarak Nisan 2023'ten bu yana en yüksek oranda gerçekleşti.

Türkiye’nin imalat sanayi ihracatındaki yüzde 8’e yakın payıyla en büyük dış pazar konumunda bulunan Almanya’nın ekonomik aktivitesi mayısta son bir yıldır ilk kez büyüme kaydetti.

İtalya, İspanya ve Hollanda gibi diğer önemli Euro Bölgesi ekonomilerinde de üretim genişleme eğilimini sürdürdü. En büyük 10 ihracat pazarı içerisinde iktisadi faaliyetin azaldığı tek ülke Fransa olurken bu ülkede üretimin düşüş trendi 12 aya ulaştı.

Euro Bölgesi haricindeki Avrupa ülkelerine bakıldığında, Birleşik Krallık, Rusya ve Romanya’da ekonomik aktivite artış kaydederken, Polonya ve Çekya gibi bazı Orta Avrupa ülkelerinde zayıflık belirtileri devam etti.

Türk imalat sanayi ihracatının yüzde 6’sının gerçekleştiği ABD’de ise ekonomik aktivite üst üste 16. ay artış gösterdi ve büyüme Nisan 2022’den bu yana en yüksek hıza ulaştı.

İhracat İklimi Endeksi nedir?

Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, ulusal PMI anketlerindeki PMI üretim endekslerinin bir araya getirilerek ağırlıklandırılmasıyla hesaplanıyor. Ağırlıklar, ihracat pazarlarının Türk imalat sanayi ihracatından aldıkları paylara ilişkin istatistikler kullanılarak oluşturuluyor.