Güneş enerjisi panellerindeki üretim gümüş fiyatlarını yükseltiyor

Ahmet Bal
PAYLAŞ
  • Gümüş fiyatları yıl içerisinde yüzde 35 artarak 12 yılın en yüksek seviyesine geldi.
  • Ons başına 32 doları gören gümüşteki artışın temel nedeni endüstriyel talebin artması.
  • Özellikle Çin'deki güneş paneli üretiminin patlaması yüksek iletkenliğe sahip gümüşün de fiyatını yükseltiyor
Güneş enerjisi panellerindeki üretim gümüş fiyatlarını yükseltiyor
Çin'de bulunan bir güneş enerjisi santralinin havadan görüntüsü
iStock
İlgili Hisseler

Geride kalan altı ayda 2024 değerli metallerin yükseliş yılı oldu. Altının fiyatı daha fazla göz önünde olsa da gümüşün yükselişi altını geride bırakmış durumda.

Spot piyasada gümüş fiyatı yıl içerisinde yüzde 35 yükselerek 12 yılın tepe noktasına geldi. Fiyatı ons başına 32 dolara yükselen gümüşteki fiyat artışının devam etmesi bekleniyor. Gümüşte tüm zamanların rekoru ise Nisan 2011'de ons fiyatın 49,51 dolara çıkmasıyla görülmüştü.

Özellikle sanayide yoğun bir kullanıma sahip olan gümüşe Çin’den gelen talep son yılların en yüksek seviyesinde. Morgan Stanley’in çalışmasına göre çıkartılan gümüşün yarısı ağır sanayi ve teknolojide kullanılıyor.

Altın 2024’te yüzde 14 yükselirken gümüşün yüzde 35 yükselmesinin temel sebebi de gümüşün üretimde fazla oranda kullanılması.

Çin’deki talep patlaması

Çin üretim merkezi olmasıyla paralel bir şekilde dünyanın en büyük gümüş tüketicileri arasında yer alıyor. Aralık 2023’te Çin’in gümüş ithalatı aylık 390 bin tona çıkarak üç yılın en yüksek seviyesini gördü. Nisan ayında ihracat 340 bin tona düşmüş olsa da Çin’in son beş yılda aylık gümüş ithalatının ortalaması 310 bin ton olduğu göz önüne alındığında talebin halen yüksek seyrettiğini söylemek mümkün.

Bloomberg’in aktardığına göre bu talep fazlalığı nedeniyle Çin’deki gümüş fiyatları uluslararası pazarın üzerinde. Bu nedenle uzmanlar kısa sürede birçok şirketin Çin’e gümüş ihracatı yapmak isteyeceğini düşünüyor.

Öte yandan sadece Çin’de değil dünya genelinde de gümüş ihtiyacı artıyor. Silver Institute’un raporuna göre son dört yılındır gümüş talebi üretim seviyelerinin üzerinde.

Çin’deki güneş paneli üretimi

Özellikle gümüş güneş panelleri için temel malzemelerden biri. Dünya sürdürülebilir enerji için çalışırken güneş panellerine olan talep de artıyor.

Halihazırda üretilen gümüşün yüzde 20'si güneş panelleri için kullanılıyor. Yapılan bir çalışmaya göre dünyanın en iyi iletkenleri arasında yer alan gümüşe olan bu talebin 2050'de yüzde 85-98 seviyelerine yükseleceği tahmin ediliyor. Sektör araştırmacıları güneş paneli endüstrisinin gümüşe olan bağımlılığını azaltmak için alternatif iletkenler üzerinde çalışamalar yapıyor.

İletim seviyesi yüksek olan gümüş yoz haline getirildikten sonra macuna çevriliyor. Ardından bu macun güneş panellerindeki silikon tabakaya aktarılıyor. Güneş ışığı bu tabakanın üzerine vurduğu zaman elektronlar serbest kalıyor ve gümüş ortaya çıkan bu elektrik enerjisinin bataryalarda depoluyor.

Birçok yüksek teknolojili ürün gibi Çin ve Batılı ülkeler arasında güneş paneli üretimi de tartışma konusu. ABD, AB ve müttefikleri Çin’i güneş paneli piyasasının fiyat dengesini bozmakla suçluyor. Pekin yönetimi aşırı derecede üretim yaptığı iddialarını reddediyor.

Çinli yetkililer kapasite fazlası üretim iddialarına Çin’in ekonomik büyümesini öncelendirdikeri cevabını veriyor. Öte yandan dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Çin düşük teknolojili ürünler ve montaj açısından Batılı ülkelere göre bir fiyat avantajına sahip. Bu da ürünlerin fiyatlarına, dolayısıyla da ihracat rakamlarına yansıyor.