Altından sonra gümüş de parlıyor: 30 doları aştı

Bora Özcan
PAYLAŞ
Altından sonra gümüş de parlıyor: 30 doları aştı

Altın fiyatları rekor kırmaya devam ederken bir diğer değerli metal gümüş de yönünü yukarı çevirdi.

Uluslararası piyasalarda gümüş fiyatı ons başına 31,6 dolarla Aralık 2012'den beri en yüksek düzeye çıktı. Gümüşte yılbaşından bu yana artış yüzde 33'ü aştı.

Altın fiyatlarındaki hareketin benzeri gümüşte de görüldü. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını kısa sürede düşürmeye başlayacağı ve ilk indirimin eylül ayından itibaren yapılacağı iyimserliği artışta etkili oldu.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın
helikopter kazasında ölmesinin ardından Ortadoğu'da jeopolitik gerilimlerin artma potansiyelinin olduğu bir dönemde gümüşün güvenli liman varlığı olarak çekiciliği arttı.

Dolardaki düşüş ucuz hale getirdi

Dolarda geçen hafta görülen düşüş gümüş fiyatlarına pozitif etki yarattı. İstihdam ve enflasyonda nisan ayına ilişkin açıklanan beklenenden zayıf veriler, faiz indirimi beklentilerini öne çıkardı. Gümüş ve altın gibi doların etkili olduğu emtialar daha ucuz hale geldi. Doların başlıca para birimleri karşısındaki performansını ortaya koyan dolar endeksi geçen hafta gördüğü 105,38 seviyesinden 104,5 düzeyine geriledi.

Talepte artış bekleniyor

Endüstriyel talep de gümüş fiyatlarına katkı sağlayabilir. Gümüş Enstitüsü'nün geçen ay yayımladığı rapora göre, bu yıl emtianın endüstriyel talebinde yenilenebilir enerji uygulamalarının etkisiyle yüzde 9'luk bir artış öngörülüyor. Güneş paneli üretiminde kullanılan gümüşün 2024'te yüzde 20 artarak 232 milyon onsa çıkacağı tahmin ediliyor. Bunun yanında mücevher talebinin de yaklaşık yüzde 4 oranında artması bekleniyor.

13 yıl önce rekor kırdı

Gümüş fiyatları Nisan 2011'de 49,51 dolarla tüm zamanların en yükseğini görmüştü.