Erden Timur'dan konut kredi faizlerine ilişkin açıklama

PAYLAŞ
  • NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, yurt dışında konut kredilerinde faiz oranlarının yapılandırılmadığını belirterek, Türkiye'de de bu yönde bir çalışma olduğuna dair duyum aldığını kaydetti.
  • Galatasaray'daki görevlerinden ayrılan Timur, "Her zaman açık bir kapı var" dedi.
Erden Timur'dan konut kredi faizlerine ilişkin açıklama
NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur

NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, CNBC-e'nin Emlak Günlüğü programına katılarak Şafak Tükle'nin sorularını yanıtladı.

Konut satışları Nisan 2024'te son 3 yılın en düşük seviyesini görmüştü. Galatasaray Yönetim Kurulu'ndan ayrılan Timur, yeniden inşaat alanına odaklanacağını söyledi.

Timur, Galatasaray için, "Hayattaki en güzel günlerdi. Beş milyon insan bu işin içinde olmak ister. Her anına şükretmek gerek. Genelde insanlar zamanımı çaldı gibi konuşur ama halbuki çok büyük bir şans. Ben hep güzel şeylerle anıyorum. İlerisi için de herkesin gönlünde öyle şeyler yatar. Her zaman açık bir kapı var" dedi.

Türkiye'deki konut kredi faizleri

NEF Yönetim Kurulu Başkanı Timur, yurtdışında konut kredileri faizlerinin yapılandırılmadığını ifade edip Türkiye'de de benzer bir çalışma olduğu konusunda duyum aldığını aktardı.

Erden Timur, konut sektörüne ilişkin CNBC-e'ye özel açıklamalar yaptı. Erden Timur'un açıklamalarından satır başları:

"Barınma ihtiyacı temel bir ihtiyaç. Üretim düşüyor, genel satışlar düşüyor. Son 5 yıllık üretimle önceki beş yıl kıyaslandığında yüzde 30'ların üzerinde bir düşüş var. İstanbul özelinde düşüş yüzde 40 oranlarında. Satış adedi düşüyor. Birinci el satışlar 600 binlerden 300 binlere düşmüş durumda. Konut stoku diye bir şey Anadolu'da kalmadı, İstanbul'da eksiye döndü.

"Konut yatırımı için en doğru zamanlardan birindeyiz"

Türkiye'nin yıllık 700 bin konut ihtiyacı var. Konut fiyatları enflasyondan daha az artıyor. Faizler düşünce ertelenen ihtiyaçlar yeniden talep oluşturacak. Konut yatırımı yapmak için en doğru zamanlardan birindeyiz.

Yurtdışında sabit faizle borçlanıyorsanız onu değiştiremezsiniz. Duyduğuma göre Türkiye'de böyle bir çalışma var.

Geçen ay İstanbul'da 300, Türkiye'de bin 600 konut kredisi kullanılmış.

İstanbul'da son 5 yılda alınan ruhsat sayısı bir önceki beş yıla göre yüzde 47 azalmış. Beşer yıllık kıyaslama önemli çünkü trendle değil bir blokla kıyaslıyorsunuz.

Yabancıya konut satışının sektöre katkısı sınırlı. Türkiye'de döviz girdisi sağlıyor."