Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Esad açıklaması: Her an davet edebiliriz

PAYLAŞ
  • Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı her an davet edebileceklerini söyledi.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan Gazze'de çatışmaların durdurulmasına ilişkin, "Artık ateşkes için 'anbean' diyorlar." ifadelerini kullandı.
  • Erdoğan Euro 2024'e çeyrek finalde veda eden A Milli Futbol takımını ve kafilesini tebrik etti. Milli futbolcu Merih Demiral'a verilen cezanın siyasi olduğunu belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Esad açıklaması: Her an davet edebiliriz
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı
Fotoğraf: AA

Türkiye ve Suriye ilişkilerinde yeni bir dönem kapıda gözüküyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı Türkiye'ye davet edebileceklerini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Euro 2024 kapsamında Türkiye Hollanda maçını izlemek için gittiği Almanya'dan dönerken konuya ilişkin soruları da yanıtladı.

Recep Tayyip Erdoğan, "Biz davetimizi yapacağız, bu davetle Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirelim istiyoruz. Davetimiz her an olabilir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmeye ilişkin, "Türkiye'de görüşme konusunda Sayın Putin'in yaklaşımı var. Irak Başbakanının yaklaşımı var. Arabuluculuktan bahsediyoruz, komşumuzla niye olmasın? Şimdi öyle bir noktaya geldik ki Beşar Esed şu anda Türkiye ile ilişkileri düzeltme noktasında bir adım attığı anda biz de ona karşı o yaklaşımı gösteririz" açıklamasını yaptı.

Gazze'deki ateşkes görüşmeleri

Erdoğan Gazze'den bir ateşkes haberinin anbean gelebileceğini aktardı. Cumhurbaşkanı, "MOSSAD'ın başındaki şahsın Doha'da Hamas yetkilileriyle yaptığı görüşmeler söz konusu. Görüşmelerde daimi ateşkesi öngören bazı olumlu adımlar atıldı. Artık ateşkes için 'anbean' diyorlar. Yani anbean oradan isabetli bir haber gelebilir. Ama bütün mesele Netanyahu'nun tavırları. İsrail, çatışmaları bölgeye yayma niyetinden vazgeçmelidir. ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler, bu noktada İsrail'e verdikleri destekten vazgeçmelidir" diye konuştu.

Euro 2024

Milli takımın bütün gayretine rağmen yarı finale yükselen ilk dört takım arasına maalesef giremediklerini ifade eden Erdoğan, "Ne diyelim, kısmet buraya kadarmış. Son saniyeye kadar ellerinden gelenin en iyisini yapan, bizlere büyük bir heyecan ve gurur yaşatan millilerimizi gönülden tebrik ediyorum. Bütün bunların yanında da gerek gurbetçilerimiz gerek ülkemizden bu maçı izlemek için gelen vatandaşlarımız, her şeyiyle buraya gönüllerini koydular ve bu üstün mücadelede onlar da katkılarını verdiler." ifadelerini kullandı.

Türkiye-Hollanda maçının, UEFA'nın Merih Demiral hakkında alelacele aldığı haksız kararın gölgesinde oynandığını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"UEFA'nın Merih'e verdiği 2 maç men cezası, açık söylemek gerekirse şampiyonaya ciddi manada gölge düşürdü. Bunun izahı mümkün değil, tamamen siyasi bir karar. Bu karar vicdanları karartmıştır, ama millilerimizin moral ve motivasyonunu hamdolsun etkilememiştir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen A Milli Futbol Takımımız Hollanda gibi bir futbol ekolüne adeta kök söktürdü.

Kaynak: AA