Avustralya Merkez Bankası, faiz kararında Fed'i takip etti

PAYLAŞ
  • Avustralya Merkez Bankası, para politikası toplantısında Amerikan Merkez Bankası'nı (Fed) takip ederek faizleri sabit bıraktı.
Avustralya Merkez Bankası, faiz kararında Fed'i takip etti

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Haziran ayı para politikası toplantısında faiz oranlarını beklendiği gibi sabit tutarak, piyasalarda bu yıl faiz indirimi olasılığını düşürdü. RBA, faiz oranlarını geçen yıl Kasım ayındaki artıştan bu yana olduğu gibi 12 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,35'te korudu ve enflasyon risklerine karşı ihtiyatlı olunması gerektiği uyarısında bulundu. Faizleri sabit bırakan RBA, böylece Amerikan Merkez Bankası'nın para politikası konusunda takipçisi olmayı sürdürdü.

RBA Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, "Ekonomik görünüm belirsizliğini koruyor ve son veriler enflasyonu hedefe döndürme sürecinin sorunsuz olmayacağını gösterdi," dedi. Ayrıca, tüketim ve tasarruf oranındaki revizyonların yukarı yönlü risklerin devam ettiğine işaret ettiğini belirtti. Yönetim Kurulu, "Son veriler karışık olsa da, enflasyona yönelik yukarı yönlü risklere karşı tetikte olmayı sürdürmeliyiz," ifadelerini kullandı.