Bazı analistlere göre Fed, faiz indirimini bu yıl için rafa kaldırmış olabilir

PAYLAŞ
  • ABD'de son yayımlanan istihdam verilerinin ardından faiz indirimi beklentileri azaldı.
  • Bazı analistler gelen istihdam raporu sonrası Fed'den bu yıl için faiz indirimi beklemediklerini belirtti.
Bazı analistlere göre Fed, faiz indirimini bu yıl için rafa kaldırmış olabilir

Business Insider tarafından derlenen bilgilere göre Amerika'da son istihdam raporunun Temmuz ayındaki faiz indirimi olasılığını neredeyse tamamen ortadan kaldırmasının ardından bazı analistler, bu yıl içerisinde Amerikan Merkez Bankası'ndan faiz indirimi beklemiyor.

"S&P'de yüzde 8,5'lik bir düşüş mümkün"

Kanada merkezli finansal hizmetler kuruluşu RBC'nin ABD Sermaye Stratejisi Başkanı Lori Calvasina, tek bir faiz indiriminin bile fazla olacağını belirtti. Calvasina yaptığı değerlendirmede, faiz oranlarının bu yıl gevşemediği, enflasyonun beklenenden daha istikrarlı olduğu ve tahvil getirilerinin yüksek kaldığı bir senaryoda, S&P 500 endeksinin mevcut seviyelerden yüzde 8,5'lik bir düşüşle 4.900 seviyesine kadar gerileyebileceğini söyledi.

Diğer taraftan, bazı uzmanlar yüksek faiz oranlarının daha uzun süre devam etmesi gerektiğini savunuyor. Yardeni Research kurucusu Ed Yardeni, CNBC-TV'ye verdiği demeçte, Fed'in faiz oranlarını 2024 yılına kadar değiştirmemesi gerektiğini belirtti. Ona göre, merkez bankası faiz oranlarını normalleştirerek olması gereken seviyeye getirdi ve bunu ekonomiye zarar vermeden başardı. Yardeni, faiz oranlarının gereksiz yere düşürülmesi durumunda borsada 1990'ların sonlarındaki gibi bir balon patlaması yaşanabileceği konusunda uyardı.

Yardeni, piyasaların önümüzdeki 12 ay içinde bir veya iki faiz indirimi bekleyebileceğini, ancak bunun bu yılın sonuna kadar gerçekleşmeyeceğini ifade etti. Catalyst Capital'den David Miller da, enflasyonun daha da yükselmesine yol açabileceğini öne sürerek Fed'in 2024'te faiz oranlarını düşürmemesi gerektiğini savundu.